07.022022

dr Oskar Głowacki laureatem nagrody im. Maurycego Piusa Rudzkiego

Nagroda została przyznana przez Wydział III Nauk Ścisłych i Nauk o Ziemi PAN.

dr Oskar Głowacki jest pracownikiem Zakładu Badań Polaranych i Morskich

[...}Laureat nagrody jest wiodącym autorem badań, które doprowadziły do stworzenia całkowicie nowej metody monitorowania lodowców uchodzących do morza. W swoich badaniach stosował nowatorskie techniki pasywnej akustyki podwodnej, w swej istocie wykorzystujące naturalnie generowane dźwięki cielących się lodowców. Dr Głowacki wykonywał pomiary na Spitsbergenie (Arktyka), w trudnych warunkach terenowych. Rejestrowane fale akustyczne poddawane były szczegółowej analizie i korelowane ze zdjęciami poklatkowymi klifu lodowca, pozwalającymi szacować objętość oddzielanych mas lodu. Udowodniono, że podwodne dźwięki wytwarzane przez procesy lodowe, takie jak na przykład cielenia, niosą informacje o intensywności i czasowym przebiegu tych zjawisk. Uzyskane wyniki były szeroko komentowane w zagranicznych mediach, np. BBC, National Geographic, Scientific American. W ramach prowadzonych badań dr Głowacki odbył 2.5-letni staż w Scripps Institution of Oceanography, University of California San Diego, USA. (Źródło: https://instytucja.pan.pl/aktwydz3/)

dr Oskar Głowacki- fot. zbiory prywatne