Hel

Obserwatorium Geofizyczne w Helu jest położone na północy Polski w małej miejscowości wypoczynkowej na krańcu Półwyspu Helskiego nad Zatoką Gdańską. Jest to teren Nadmorskiego Parku Krajobrazowego słabo uprzemysłowiony i zurbanizowany. W rejonie tym otoczonym z trzech stron wodą nie ma większych sztucznych zakłóceń i jest to dobre miejsce do prowadzenia ciągłych obserwacji magnetycznych. Teren obserwatorium o powierzchni około 4.5 ha porośnięty jest lasem mieszanym (głównie sosny i brzozy). Na niewielkich polanach umiejscowione są pawilony obserwatorium z aparaturą pomiarową i rejestracyjną.

Głównym zadaniem Obserwatorium jest wykonywanie ciągłych obserwacji elementów naturalnego ziemskiego pola magnetycznego, czyli prowadzenie tzw. służby magnetycznej. W ramach tej służby prowadzone są ciągłe rejestracje zmian elementów X,Y,Z i F pola magnetycznego oraz wykonuje się magnetyczne pomiary absolutne.
Od 1998 roku Obserwatorium pracuje w międzynarodowej sieci INTERMAGNET. Średnie minutowe wartości składowych pola X,Y,Z oraz wartości całkowitego wektora F są codziennie przesyłane do centrów zbierania danych znajdujących się w Edynburgu i Paryżu. 

 

 

Pracownicy

Stanisław Wójcik - Kierownik 

email: hel@igf.edu.pl
telefon: +48 58 6750480

kontakt

Obserwatorium geofizyczne w helu
ul.Sosnowa 1 84-150 Hel