26.012022

Geosphere INfrastructures for QUestions into Integrated Research – Geo-INQUIRE

To tytuł nowego projektu, na realizację którego IGF PAN otrzymał środki w ramach Horizon Europe. Koordynatorem projektu po stronie Instytutu jest dr hab. Mariusz Majdański, prof. PAN.

Projekt potrwa 48 miesięcy, zapewni oraz zwiększy dostęp do wybranych kluczowych danych, produktów i usług, umożliwiając monitorowanie i modelowanie dynamicznych procesów zachodzących w geosferze.
Geo-INQUIRE ma na celu pokonanie barier międzydziedzinowych, zwłaszcza w odniesieniu do obszarów ląd-hydrosfera-atmosfera. Będzie wykorzystywać innowacyjne techniki zarządzania danymi, metody modelowania i symulacji, rozwój sztucznej inteligencji i big data oraz rozbudowywać istniejące infrastruktury danych w celu rozpowszechniania tych zasobów w szerszym środowisku naukowym, w tym w środowisku EOSC.
W skład konsorcjum Geo-INQUIRE wchodzi 52 partnerów, reprezentujących główne krajowe instytuty badawcze, uniwersytety, krajowe służby geologiczne i konsorcja europejskie. Geo-INQUIRE wzmocni i uczyni interoperacyjnymi działania zaangażowanych partnerów oraz przeprowadzi dedykowane programy szkoleniowe w celu ich optymalnego wykorzystania.
Społeczności naukowej zostanie zaoferowane portfolio 150 instalacji wirtualnego dostępu (VA) i transnarodowego dostępu (TA, zarówno wirtualnego, jak i na miejscu). Podczas gdy wiele takich zasobów jest już dostępnych na wysokim poziomie dojrzałości, Geo-INQUIRE zapewni, że nie tylko osiągną one najwyższy poziom doskonałości naukowej poprzez ukierunkowane działania w zakresie dostępności, jakości oraz rozdzielczości przestrzennej i czasowej, ale także, że będą zgodne z zasadami FAIR, przyjmą odpowiednie standardy i otwarte licencje oraz będą dążyć do interoperacyjności interdyscyplinarnej.
Ponadto integracja różnych danych, w tym nowych danych obserwacyjnych, produktów i usług zostanie zoptymalizowana poprzez działania TA za pośrednictwem 7 stanowisk badawczych, w których będą się również odbywać warsztaty i szkoły letnie poświęcone dostępnym zasobom. Ostatecznie Geo-INQUIRE, dzięki poszerzonemu portfolio danych, produktów i usług, umożliwi następnej generacji naukowców prowadzenie nowatorskich badań nad wyzwaniami społecznymi z multidyscyplinarnej perspektywy, przy inteligentnym wykorzystaniu tych zasobów. (DKNiE)