Wydarzenia

03.012022

prof. dr hab. inż. Beata Orlecka-Sikora dołączyła do grona wybitnych kobiet w nauce AcademiaNet

Kandydaturę Pani Dyrektor zgłosiło Narodowe Centrum Nauki.

AkademiaNet to europejska baza wyróżniających się badaczek, ze wszystkich dyscyplin naukowych, założona z inicjatywy The Swiss National Science Foundation (SNSF) (Szwajcarska Narodowa Fundacja Nauki). Baza jest narzędziem, które ma ułatwić poszerzanie reprezentacji kobiet na kierowniczych stanowiskach akademickich oraz w licznych organach decyzyjnych. Ma umożliwiać kontakt z uznanymi ekspertkami przy zapraszaniu prelegentów do paneli i pomóc identyfikować kandydatki do komisji eksperckich oraz komitetów naukowych. AcademiaNet to też wyjątkowy zbiór danych dla dziennikarzy i organizatorów konferencji, którzy poszukują sprawdzonych ekspertek. 

Badaczki są nominowane do AcademiaNet przez 43 partnerskie organizacje naukowe zgodnie ze ścisłymi kryteriami selekcji. Kryteria wyboru obejmują m.in. wybitne kwalifikacje naukowe, referencje akademickie oraz doświadczenie w zarządzaniu. 

To już kolejne wyróżnienie dla Pani Profesor w ostatnim czasie. Wraz z początkiem 2022 roku, pani Dyrektor rozpoczyna też kadencję  Przewodniczącej GEO.8- European Alliance for Earth Sciences, prestiżowego Sojuszu dla Nauk o Ziemi, który powstał w 2012 roku w Poczdamie i zrzesza osiem wiodących europejskich instytucji w dziedzinie nauk o Ziemi, w tym Centrum GeoPlanet - pierwsze w kraju Centrum Polskiej Akademii Nauk, które odpowiada na potrzeby prowadzenia szerokiego spektrum badań w zakresie nauk o Ziemi i innych planetach. 

Celem Geo8 jest wzmacnianie rozwoju nauk o Ziemi w Europie poprzez stworzenie sieci wymiany pomysłów i wiedzy specjalistycznej między głównymi partnerami, wykorzystanie wspólnej infrastruktury badawczej, łączenie interesów, w szczególności w zakresie europejskich ram badawczych i rozwoju innowacyjnych technologii.  Sieć Geo8 wspiera organy administracji państwowej w kwestiach będących przedmiotem zainteresowania publicznego w naukach o Ziemi i środowisku, aktywnie uczestniczy w programie ramowym badań i innowacji Unii Europejskiej „Horyzont Europa 2030”, promuje edukację w zakresie nauk o Ziemi na poziomie ogólnoeuropejskim poprzez organizowanie warsztatów, wdrażanie wspólnych programów i sieci szkoleniowych, a także zapewnia partnerstwo ze służbami geologicznymi i agencjami środowiskowymi.

 

  • prof. dr hab. inż. Beata Orlecka-Sikora, fot. DP

    prof. dr hab. inż. Beata Orlecka-Sikora, fot. DP