Wydarzenia

17.052021

Sukces naszej doktorantki w konkursie Small Grant Scheme

Projekt Marty Majerskiej znalazł się wśród 27 zarekomendowanych do dofinansowania przez międzynarodowe grono recenzentów.

Celem inicjatywy finansowanej z Narodowego Centrum Badań i Rzowoju w ramach EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego jest wsparcie polskich kobiet naukowców w tych dziedzinach nauki, gdzie udział kobiet jest najmniejszy, w szczególności w stosowanych naukach technicznych. Projekt Variability of arctic river thermal regimes in a changing climate (VariaT)⬅ uzyskał wsparcie finansowe w kwocie blisko 750 000zł co pozwoli na rozwój badań w zakresie m.in. identyfikacji głównych czynników kształtujących warunki termiczne rzek arktycznych i ich zmienność w czasie. 
Szczegóły projektu zdradza pomysłodawczyni badań Marta Majerska:
Projekt skupi się na badaniu in situ w trzech wybranych zlewniach zlodowaconych i deglacjalnych w pobliżu Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie, ze szczególnym uwzględnieniem przestrzenno-czasowej zmienności temperatury wody, spływu, opadów atmosferycznych, wilgotności gleby, pokrywy śnieżnej, temperatury gruntu, poziomu wód gruntowych, promieniowania i ich integracja z podejściem znacznikowym. Wartością dodaną danych teledetekcyjnych, w tym obrazów pochodzących zarówno z kamer termowizyjnych in-situ, jak i UAV, jest możliowość analizy przestrzennego rozkładu powierzchniowych i podpowierzchniowych właściwości termicznych oraz ścieżki przepływu wody. Archiwalne dane hydrometeorologiczne ze stacji Hornsund wraz z rozszerzonymi pomiarami zaproponowanymi w ramach tego projektu ułatwią modelowanie dynamiki temperatury wody w celu określenia interakcji między zmianami klimatu a zmiennością warunków termicznych wielu rzek arktycznych. Aby przewidzieć przyszłe warunki hydrologiczne i ich wpływ na środowiska polarne, zastosowanych zostanie kilka modeli hydrologicznych opartych na danych i procesach. Wyniki proponowanego projektu będą miały szerokie zastosowania interdyscyplinarne, przede wszystkim w hydrologii i klimatologii, ale także w hydrogeologii, geomorfologii i bioekologii.
Gratulacje!