Wydarzenia

14.032019

Wirtualna rzeczywistość – prawdziwa nauka

To warsztaty, które odbyły się we wtorek, 12 marca w XXXVIII LO w Warszawie.

Zajęcia, które poprowadził doktorant Zakładu Badań Polarnych i Morskich IGF PAN, Julian Podgórski uświetniły IV edycję Wojewódzkiego Konkursu Przyrodniczego „Od geografii do chemii”. Honorowy patronat nad Konkursem objęła Dyrektor Instytutu Geofizyki, dr hab. inż. Beata Orlecka-Sikora, prof. PAN. 
We wtorkowym finale konkursu wzięło udział 22 uczestników, którzy w I etapie uzyskali najwyższą liczbę punktów. Podczas warsztatów, dzięki wykorzystaniu nowoczesnej technologii okularów VR, mieli okazję przenieść się w okolice Polskiej Stacji Polarnej HORNSUND na Spitsbergenie, przepłynąć pontonem po Zatoce Białego Niedźwiedzia, a nawet wejść do wnętrza jaskini lodowej. Dzięki barwnej opowieści Juliana Podgórskiego uczniowie przekonali się, że nauka nie musi być tylko i wyłącznie nudnym studiowaniem starych ksiąg, ale przede wszystkim ciekawą przygodą poznawania otaczającego nas świata. 
Wizyta w wilanowskiej szkole była także okazją do spotkania z nauczycielami z warszawskich szkół, którzy przygotowywali uczniów do finału konkursu. Oprócz zabawy z okularami VR, nauczyciele zapoznali się z ofertą projektów edukacyjnych prowadzonych w Zakładzie Badań Polarnych i Morskich oraz Zespole do Spraw Komunikacji Naukowej i Edukacji IGF PAN. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się kalendarz lekcji online prowadzonych w ramach projektu EDU-ARCTIC. Mamy nadzieję, że kolejna grupa entuzjastów nauki dołączy do grona nauczycieli współpracujących z naszym Instytutem. 
Relacja i fot. Piotr Stankiewicz

Prowadzone projekty