18.102023

Reprezentacja IGF PAN z wizytą na Islandii!

Reprezentacja Instytutu Geofizyki PAN w dobrze Wam znanych osobach: Profesor dr hab. Piotr Głowacki, Profesor dr hab. inż. Monika A. Kusiak oraz Dagmara Bożek, pisarka, specjalistka w Dziale Komunikacji Naukowej i Edukacji wczoraj wieczorem wylądowała na Islandii.

W czwartek, 19 października rozpoczyna się największa międzynarodowa konferencja arktyczna 2023 Arctic Circle Assembly, w której uczestniczyć będą nasi pracownicy. Otrzymali również zaproszenie do Ambasady RP w Reykjaviku.

W sobotę, 21 października profesor Monika A. Kusiak oraz Dagmara Bożek wezmą udział w specjalnej sesji pod auspicjami Polskiego Konsorcjum Polarnego oraz Centrum Badań Polarnych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, poświęconej 100. rocznicy opublikowania "Historii naturalnej lodu" Antoniego Bolesława Dobrowolskiego.

Profesor Monika A. Kusiak wystąpi z prezentacją na temat IV Wyprawy Geofizycznej do Polskiej Stacji Antarktycznej im. A. B. Dobrowolskiego - "Dobrowolski - reaktywacja. Antarktyczna misja (prawie) niemożliwa", która odbyła się w 2022 roku. Natomiast Dagmara Bożek przedstawi biografię Antoniego Bolesława Dobrowolskiego w pigułce.

Dagmara Bożek została zaproszona również do wygłoszenia prelekcji podczas sesji zatytułowanej "Personal stories in science communication: a useful tool for scientists in Greenland". Została również zaproszona na spotkanie z uczniami szkoły polskiej w Reykjaviku.

Natomiast dzisiaj, nasza reprezentacja uczestniczy w konferencji “At the ‘Edge of the World’. Achievements of Polish Researchers, Travellers, Explorers” organizowanej przez Ambasadę RP na University of Iceland in Reykjavík. Na Uniwersytecie prof. dr hab. Piotr Głowacki poprowadzi wykład pt. "Polish Polar Activities in the Arctic", a prof. dr hab. inż. Monika A. Kusiak przedstawi swój projekt "Poles Together - Missing Link between Arctic and Antarctic Early Earth Record". Dagmara Bożek zaprezentuje dwie wyjątkowe historie polskich naukowców, odkrywców i prekursorów badań polarnych – Henryka Arctowskiego oraz Antoniego Bolesława Dobrowolskiego – badaczy, których kariery naukowe rozpoczęły się na pokładzie statku Belgica, podczas Belgijskiej Ekspedycji Antarktycznej w latach 1897-1899.