10.072023

Uroczyste obchody Jubileuszu 70-lecia Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk

Z ogromną radością informujemy, że w miniony piątek, 7 lipca, hucznie obchodziliśmy Jubileusz 70-lecia Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk.

Program imprezy był bardzo bogaty. W ramach części oficjalnej odbyła się konferencja zorganizowana w Auli Multimedialnej budynku Wydziału Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego przy ul. Dobrej 55. Składała się z trzech obszernych części.

Pierwsza sesja, historyczno – wspominkowa, była powrotem do początków istnienia Instytutu oraz przedstawieniem całej historii jednostki i wybitnych naukowców. Całość uświetnił koncert muzyki klasycznej w nowoczesnej aranżacji.
Prezentację poprowadziła Dyrektor IGF PAN, prof. dr hab. inż. Beata Orlecka-Sikora. Pani Dyrektor wręczyła również medale przyznane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek Prezesa Polskiej Akademii Nauk, by uhonorować najbardziej zasłużonych Pracowników za długoletnią pracę oraz sumienne wykonywanie obowiązków zawodowych.
Wśród odznaczonych byli:

• dr Jerzy Giżejewski
  • dr Marek Kubicki
  • dr Jan Reda
  • Leopold Stempowski
  • dr Tomasz Werner
  • dr inż. Jan Wiszniowski
  • Arleta Roguszewska

Ogromną niespodzianką było wyróżnienie dwóch zasłużonych Pracowników IGF, Odznaką Honorową Zasłużonego dla Bezpieczeństwa w Górnictwie. Odznaczenie otrzymała Pani Dyrektor Instytutu Geofizyki PAN, prof. dr hab. inż. Beata Orlecka-Sikora oraz prof. dr hab. Wojciech Dębski. Medale osobiście wręczył Prezes Wyższego Urzędu Górniczego, Adam Mirek.

Drugą część stanowiła debata zatytułowana "Quo vadis, geofizyko?" poprowadzona przez redaktora Polskiego Radia, Krzysztofa Michalskiego.

W debacie udział wzięli:

• prof. Barbara Romanowicz
  • prof. dr hab. inż. Beata Orlecka-Sikora
  • prof. dr hab. Piotr Głowacki
  • prof. dr hab. Paweł Rowiński
  • dr inż. Adam Mirek

W ostatniej części wydarzenia zatytułowanej "Instytut Geofizyki PAN w anegdotach", poprowadzonej przez Dagmarę Bożek z Działu Komunikacji Naukowej i Edukacji, Pracownicy Instytutu opowiadali różne historie związane ze swoją pracą, wzbogacone o archiwalne zdjęcia.
Wśród prelegentów byli:

• prof. dr hab. Mariusz Majdański
  • prof. dr hab. inż. Jarosław Napiórkowski
  • dr hab. Grzegorz Lizurek
  • prof. dr hab. Janusz Krzyścin
  • prof. dr hab. Marek Lewandowski
  • dr hab. Tomasz Ernst
  • prof. dr hab. Piotr Głowacki
  • dr hab. Mariusz Białecki
  • Leopold Stempowski
  • dr Marek Kubicki

Zwieńczeniem imprezy jubileuszowej był bankiet w Klubie Charlie w Kinotece PKiN poprzedzony znakomitym występem teatru improwizacji BCA Flash.

W obchodach Jubileuszu 70-lecia IGF PAN wzięło udział ponad 175 osób. Była to wyjątkowa okazja do zaprezentowania działalności Instytutu, wymienienia się doświadczeniami i spotkania, czasem po latach, ze znajomymi. Oby jak najwięcej takich wydarzeń było przed nami.

Dziękujemy Wszystkim Gościom za obecność!

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia fotorelacji i zdjęć z uroczystości: