Aktualności

23.052024

Dzień Zakładu Fizyki Atmosfery w Instytucie Geofizyki PAN

22 maja w Instytucie Geofizyki PAN odbył się Dzień Zakładu Fizyki Atmosfery. Z tej okazji, pracownicy wysłuchali wykładu dr inż. Agnieszki Czerwińskiej, podczas którego dowiedzieli się o pozytywnym wpływie ekspozycji na słońce, pod warunkiem, że jest ona bezpieczna i odpowiedzialna.

Dr inż. Agnieszka Czerwińska z Zakładu Fizyki Atmosfery opowiedziała o promieniowaniu UV i co wpływa na jego intensywność oraz co to jest indeks UV i jak go sprawdzić. Zostały przedstawione fototypy skóry i indywidualne potrzeby ochrony skóry. Wiele uwagi poświęcono także witaminie D, której w naszych szerokościach geograficznych mamy deficyt, a zapotrzebowanie ogromne. Prelegentka wskazała, jak przygotować się do pobytu na świeżym powietrzu, aby był on dla nas korzystny i jak stosować kremy z filtrem, aby uchronić się przed poparzeniami słonecznymi.

Na zakończenie sesji zebrani mieli okazję sprawdzić jakość swoich okularów przeciwsłonecznych oraz kremów z filtrem SPF, za pomocą kamery UV. Uczestnicy spotkania chętnie korzystali z tej możliwości, testując różne rodzaje kremów, które ze sobą przynieśli.

Całe wydarzenie było ciekawym doświadczeniem, które pozwoliło pracownikom naszego Instytutu lepiej zrozumieć pracę Koleżanek i Kolegów z Zakładu Fizyki Atmosfery. Miejmy nadzieję, że zainspirowało ono do dalszych działań popularyzatorskich.