12.052023

Europa razem przeciwko zmianom klimatu

Serdecznie zapraszamy 15 maja na streaming z European Climate Conference z udziałem reprezentantów wszystkich Akademii Nauk z Europy. Przewodniczącym konferencji jest Prof. Paweł Rowiński, hydrolog z naszego Instytutu.

Zmiany klimatu to problem globalny. Dlatego naukowcy z niemal całego kontynentu europejskiego będą dyskutować w Warszawie nad wspólną odpowiedzią na to zagadnienie.
Zmiany klimatu wpływają na całą planetę, nie tylko w aspekcie środowiska, ale też na społeczeństwo oraz gospodarkę. Ze względu na swoją skalę i oddziaływanie na planetę – stają się wyzwaniem stulecia.
Odpowiedź na te globalne wyzwania także musi być ponadnarodowa. Zmiany klimatyczne i ich konsekwencje będą głównym obszarem zainteresowań badaczy, którzy spotkają się w Warszawie na Europejskiej Konferencji Klimatycznej (ang. European Climate Conference, ECC). Uczestnicy skoncentrują się na naukowym wkładzie w transformację klimatyczną na kontynencie europejskim.
Europa solidarna wobec zmian klimatu
Do Polski przyjadą czołowi naukowcy i przedstawiciele zagranicznych akademii nauk aż z 47 krajów Europy i Azji. Wyjątkowością spotkania będzie jego wymiar geograficzny – debatować będą eksperci m.in. z Francji, Słowenii, Austrii, ale też z Armenii, Islandii, czy Malty.
Dwudniowe spotkanie rozpocznie się 15 maja. Organizują je wspólnie Niemiecka Akademia Przyrodników Leopoldna oraz Polska Akademia Nauk. Pojawią się m.in. prezesi obu akademii (prof. Gerald Haug oraz prof. Marek Konarzewski). Wykład wprowadzający wygłosi prof. Thomas Stocker, uznany fizyk klimatu i środowiska, związany z Uniwersytetem w Bernie.
Eksperci omówią najnowsze wyniki badań, skutki zmian klimatu w Europie, związane z nimi regionalne podejścia oraz działania adaptacyjne. Dyskusje będą dotyczyć zachodzących zmian klimatycznych w zakresie rolnictwa, przestrzennego zagospodarowania, przemysłu, energetyki, infrastruktury technicznej i transportu. Omówione będę również zagrożenia dla zasobów wodnych i europejskich ekosystemów.
Informacje praktyczne o konferencji ECC
Pierwszy dzień konferencji (15 maja, 16:30-19:00) można obserwować online. Odbędzie się wówczas wykład wprowadzający, w którym prof. Thomas Stocker zastanowi się, co nas czeka w związku ze zmianami klimatu w kontekście wpływu działalności człowieka na środowisko.
Będzie też można wysłuchać dyskusji, podczas której eksperci zastanowią się nad działaniami, jakie powinniśmy podjąć w związku z ochroną planety. W dyskusji moderowanej przez dr Aleksandrę Kardaś z Fundacji Edukacji Klimatycznej wezmą udział:
  • Heleen de Coninck, Politechnika w Eindhoven
  • György Kröel-Dulay, Węgierska Akademia Nauk
  • Didier Roux, Francuska Akademia Nauk
  • Thomas Stocker, Uniwersytet Berneński
Drugi dzień wydarzenia (16 maja) przeznaczony jest wyłącznie dla zarejestrowanych uczestników. Wówczas odbędą się dyskusje panelowe.
Po Europejskiej Konferencji Klimatycznej
Rezultatem konferencji będzie wspólny apel akademii nauk zawierający sugestie naukowców, tzw. Warsaw Communiqué. Najważniejsze tezy uzupełnią stan wiedzy społeczeństwa na temat zmian klimatu o najnowsze kierunki działań i zalecenia. Dokument będzie dostępny na stronie konferencji po jej zakończeniu.
Źródło informacji: Polska Akademia Nauk