11.082017

prof. Marzena Osuch współautorką artykułu w prestiżowym czasopiśmie Science

Artykuł Changing climate shifts timing of European floods powstał w oparciu o wieloletnie badania naukowców z całej Europy

Uważa się powszechnie, że ocieplenie klimatu ma wpływ na wielkość oraz czas występowania zjawisk powodziowych. Prof. Günter Blöschl (Institute of Hydrology and Water Resources Management, Vienna University of Technology) wraz z grupą ponad 20 naukowców (w tym z prof. Marzeną Osuch z Zakładu Hydrologii i Hydrodynamiki IGF PAN) dokonali analizy harmonogramów występowania powodzi na podstawie danych paneuropejskich z 4262 stacji hydrometrycznych z ponad 50 lat i wykazali wyraźny związek pomiędzy zmianami klimatycznymi a okresami występowania zjawisk powodziowych na rzekach Europy. Badania potwierdziły m.in., że wzrost temperatury doprowadził do ​​wczesnych wiosennych powodzi śnieżnych w północno-wschodniej Europie, opóźnione burze zimowe związane z ociepleniem w rejonach polarnych, spowodowały powodzie w zimie wokół Morza Północnego i niektórych rejonach wybrzeża Morza Śródziemnego.(Żródło Science)

Changing climate shifts timing of European floods

Serdecznie gratulujemu Pani Profesor!!!