30.012024

SIOS Polar Night Week 2024 na Svalbardzie

W dniach 22-26 stycznia odbyła się konferencja Polar Night Week w Longyearbyen. Serię wykładów i seminariów zorganizowano na uniwersytecie svalbardzkim UNIS.

Polar Night Week to coroczne spotkanie gromadzące społeczność SIOS (Svalbard Integrated Arctic Earth Observing System) na seminariach naukowych, spotkaniach grup roboczych i dyskusjach plenarnych. Jednym z najważniejszych wydarzeń była publikacja najnowszego, szóstego wydania raportu State of Environmental Science (SESS) dotyczącego aktualnego stanu wiedzy nt. środowiska Arktyki.

Raport można pobrać TUTAJ

W wydarzeniu brali udział pracownicy naszego Instytutu, a także inni naukowcy reprezentujący różne ośrodki polarne w Polsce (m.in. Uniwersytet Śląski, Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Polskie Konsorcjum Polarne).

Polar Night Week był okazją do zaprezentowania najnowszych wyników badań, a także nadchodzących wydarzeń istotnych dla nauki w rejonach polarnych (m.in. Fourth International Conference on Arctic Research, ICARP IV, w 2025 roku).