Wydarzenia

28.122023

Marzena Osuch z tytułem profesora

Postanowieniem z dn. 11 grudnia 2023 r. prezydent RP Andrzej Duda nadał pani Marzenie Osuch tytuł profesora. W ten sposób dołączyła do grona profesorów w Instytucie Geofizyki PAN jako 15. pracownik i 4. kobieta.

Prof. Marzena Osuch od 1994 roku jest związana zawodowo z Instytutem Geofizyki PAN. W 2017 roku uzyskała habilitację w dziedzinie nauk o Ziemi w dyscyplinie geofizyka. Od października br. jest Kierownikiem Zakładu Hydrologii i Hydrodynamiki.

Prof. Marzena Osuch z wykształcenia jest hydrologiem. Ukończyła Wydział Inżynierii Środowiska na Politechnice Warszawskiej. W trakcie studiów, po stażu, rozpoczęła pracę w Zakładzie Zasobów Wodnych Instytutu Geofizyki PAN. W swojej pracy zajmuje się obiegiem wody w środowisku. Ze względu na wykształcenie oraz doświadczenia zawodowe szczególną uwagę poświęca modelowaniu procesów hydrologicznych. Tematyka ta jest bardzo szeroka i obejmuje takie zagadnienia jak modelowanie: odpływu ze zlewni, transformacji fali wezbraniowej, hydrologicznych zjawisk ekstremalnych (powodzi i susz), czy transportu zanieczyszczeń rozpuszczonych. Jej badania obejmują rozpoznanie przeszłych warunków wraz z oceną zachodzących zmian, a także ocenę przyszłych warunków hydro-klimatycznych, w szczególności wywołanych poprzez zmiany klimatyczne.

Z ogromną pasją zajmuje się analizą zmian warunków hydro-klimatycznych zlewni polarnych. Do Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie pojechała po raz pierwszy w 2004 r. Już wtedy, jak przyznaje, złapała ją „polarna choroba” i marzyła o powrocie w to miejsce i prowadzeniu tam badań. W ostatnich latach, dzięki projektom, które sama zdobyła i którymi kieruje, wraca do Domu pod Biegunem co roku.

Marzena Osuch opublikowała 50 prac naukowych, cytowanych 1808 razy, a jej indeks Hirscha wynosi obecnie 18. Po uzyskaniu stopnia doktora habilitowanego uczestniczyła w realizacji 13 projektów naukowych. Kierowała dwoma projektami NCN (OPUS i SONATA BIS) oraz uczestniczyła jako wykonawca m.in. w 7 projektach NCN, 2 projektach NCBiR, 6 projektach SIOS i 2 projektach COST. Z publikacjami i projektami prof. Osuch można zapoznać się na stronie: https://www.researchgate.net/profile/Marzena-Osuch

Zapytana o swoją pracę, prof. Osuch odpowiada: Moja praca to moje hobby. Bardzo lubię rozwiązywać problemy, zastanawiać się, jak to tak naprawdę jest, jak wygląda obieg wody w zlewniach arktycznych. Zapytana o dalsze plany naukowe, mówi, że chciałaby kontynuować swoje badania. Całe szczęście, że nowe obserwacje pokazują, że dużo jest jeszcze do rozpoznania - dodaje.

Zachęcamy również do posłuchania podcastu GEOGADKA z panią Profesor pt. „Dlaczego posiadając kota nie można zimować w Arktyce i jak zmiany klimatu wpływają na reżim hydrologiczny rzek arktycznych?”, w którym opowiada, jak to się stało, że dopadła ją „gorączka polarna”: https://youtu.be/KDK0kSm8M8o

Serdecznie gratulujemy i życzymy spełnienia naukowych planów!

 

 

  • Prof. Marzena Osuch, fot. Piotr Terlecki

    Prof. Marzena Osuch, fot. Piotr Terlecki