27.122023

Konferencja zamykająca projekt TCS AH

W dniach 18-19 grudnia w Krakowie odbyła się Konferencja zamykająca projekt TCS AH (Thematic Core Services Anthropogenic Hazard) węzeł tematyczny dla zagrożeń antropogenicznych, finansowany w latach 2021-2023 ze środków budżetu państwa z programu Ministerstwa Edukacji i Nauki.

W konferencji wzięli udział przedstawiciele konsorcjantów projektu: Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk (IGF PAN) - lider projektu, Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet AGH (ACK Cyfronet) oraz Głównego Instytutu Górnictwa - Państwowego Instytutu Badawczego (GIG-PIB). Obecni byli również zaproszeni goście: Zastępca Dyrektora ds. Naukowych IGF PAN, Pan dr hab. Rafał Junosza-Szaniawski, Członkini Rady Ekspertów MEiN Pani Prof. Anna Wysocka oraz przedstawiciele Instytutu Nauk Geologicznych PAN oraz Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu (UPWr).

Pierwszy dzień Konferencji, uroczyście otworzył Kierownik Projektu TCS AH, Pan Profesor Stanisław Lasocki z Instytutu Geofizyki PAN. W trakcie przemówienia inauguracyjnego zwrócił uwagę na charakter projektu, wnioski praktyczne oraz wyniki naukowe, które zostaną omówione podczas spotkania.

Następnie głos zabrała Anna Leśnodorska, Dyrektor EPOS (Thematic Core Service Anthropogenic Hazards Consortium) oraz Kierownik Działu Koordynacji TCS AH IGF PAN. Swoją prezentacją „Droga do doskonałości naukowej” nawiązała do historii TCS AH, jego zadań oraz roli EPOS-u. Kolejne wystąpienie, dotyczące Zagrożeń Antropogenicznych EPOS w Destination Earth Programu Horyzont Europa, wygłosiła Pani Profesor Beata Orlecka-Sikora z IGF PAN.

Podczas pierwszego dnia konferencji, odbyły się również prezentacje wyników projektu, z podziałem na poszczególne zadania:

Zad. 1 „Zarządzanie i koordynacja TCS AH” - Anna Leśnodorska, IGF PAN

Zad. 2 „Integracja TCS - ICS” - Joanna Kocot, ACK Cyfronet AGH

Zad. 3 „Upowszechnianie wiedzy i promocja” - Stanisław Lasocki, IGF PAN

Zad. 4 „Platforma EPISODES oraz Centra Danych – Joanna Kocot, ACK Cyfronet, Agnieszka Mtupa-Ndiaye IGF PAN oraz Grzegorz Mutke z GIG-PIB.

Drugi dzień konferencji rozpoczął się tematyką związaną z wykorzystaniem Infrastruktury TCS AH, w badaniach naukowych. Więcej o Platformie sztucznej inteligencji (EPOS-AI) w zastosowaniu do problemów sejsmologicznych mogliśmy dowiedzieć się z wystąpienia Joanny Kocot z Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet AGH i Łukasza Rudzińskiego z Instytutu Geofizyki PAN.

Natomiast „Zastosowanie wysokoczęstotliwościowych danych GNSS, do badań sejsmiczności antropogenicznej” przedstawiły Iwona Kudłacik z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz Anna Tymińska z Instytutu Geofizyki PAN. Jako ostatni wystąpił Anastasios Kostoglou z Instytutu Geofizyki PAN, prezentując temat „Złożoności wielkości sekwencji trzęsień ziemi wynikających z działalności antropogenicznej”.

Na zakończenie konferencji Pan Profesor Stanisław Lasocki nawiązał do planów oraz zadań przewidzianych w nowym projekcie. Zwrócił uwagę również na wnioski praktyczne, które wielokrotnie pojawiły się w trakcie konferencji. Jednocześnie przedstawił przedstawicieli nowych konsorcjantów: Pana Profesora Stanisława Mazura - Dyrektora Instytutu Nauk Geologicznych PAN oraz Panią dr inż. Iwonę Kudłacik z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Przesyłamy ogromne podziękowania dla wszystkich uczestników Konferencji zamykającej projekt, mając nadzieję na dalszą  współpracę.

Kinga Kaźmierczak

Dział Koordynacji TCS AH IGF PAN