22.092023

IGF PAN dalej będzie zarządzał konsorcjum TCS AH, a nowym Dyrektorem została Anna Leśnodorska

IGF PAN instytucją wiodącą, a Anna Leśnodorska z IGF PAN Dyrektorem międzynarodowego konsorcjum EPOS TCS AH na okres 2023-2028.

W dniach 18-19 września 2023 roku, w Lulea, w Szwecji odbyło się coroczne Walne Posiedzenie Rady Konsorcjum EPOS Thematic Core Service Anthropogenic Hazards (TCS AH)*. Gospodarzem posiedzenia był szwedzki Uniwersytet Techniczny w Luleå (LTU). Podczas spotkania rezygnację z pełnienia funkcji Dyrektora TCS AH złożył Pan Profesor Stanisław Lasocki. Bardzo dziękujemy Panu Profesorowi za  zarządzanie konsorcjum połączone z wieloma sukcesami oraz za reprezentację IGF PAN w międzynarodowym konsorcjum oraz w środowisku skupionym wokół EPOS, życząc kolejnych wielu sukcesów w pracy zawodowej.

W związku z rezygnacją Pana Profesora odbył się wybór zarówno instytucji wiodącej jak i nowego Dyrektora TCS AH, na okres pięciu lat (2023-2028).

W uznaniu dla pracy i zaangażowania w zarządzanie konsorcjum TCS AH Instytutu Geofizyki PAN, Rada Konsorcjum, jednogłośnie wybrała Instytut Geofizyki PAN na kontynuowanie roli „hosting institution”, a Panią Annę Leśnodorską, Kierownika Działu Koordynacji TCS AH IGF PAN na Dyrektora Zarządzającego Konsorcjum, również na okres pięciu lat.

Misją Konsorcjum EPOS TCS AH jest integracja danych i aplikacji softwareowych służących badaniom zagrożeń sejsmicznych i innych geofizycznych spowodowanych eksploatacją zasobów ziemi. Infrastruktura TCS AH to centra danych połączone z serwerem systemu - platformą EPISODES. IGF PAN kieruje konsorcjum TCS AH, a centra danych są zlokalizowane w IGF PAN, GIG oraz na Uniwersytecie w Strasbourgu. Platforma EPISODES znajduje się na infrastrukturze IT ACK Cyfronet AGH.