Rozprawa, pt. „Badanie procesów zachodzących na powierzchni lodowca andyjskiego w dobie intensyfikacji zmian klimatu w oparciu o metody teledetekcyjne” została przygotowana pod kierunkiem Prof. dra hab. Piotra Głowackiego i dra hab. Michała Pętlickiego. Recenzje pracy doktorskiej przygotowali: dr hab. Maciej Dąbski, UW, dr hab. Bogdan Gądek, UŚ oraz prof. dr hab. Zofia Rączkowska, IGiPZ PAN.
Praca p. Podgórskiego była poświęcona opisowi i analizie procesów zachodzących na powierzchni lodowca górskiego w warunkach długotrwałej suszy. Za przedmiot badań wybrano lodowiec Universidad, położony w środkowym Chile. Traktowany on jest jako reprezentatywny obiekt dla śledzenia zmian zachodzących na lodowcach Andów Chilijsko-Argentyńskich. Praca przedstawia kompleksowy obraz przemian i objaśnienie interakcji pomiędzy poszczególnymi komponentami środowiska a tym, co dzieje się na powierzchni lodowca.
Doktorant zapytany o motywację do podjęcia badań w tym temacie odpowiada: W pracy naukowej zajmowałem się teledetekcją lodowców i gór lodowych gdyż od początku studiów geograficznych fascynowało mnie oglądanie świata z wysoka – z samolotu i z satelity. Interesował mnie też polarny świat i jego środowisko. Z czasem zrozumiałem też znaczenie lodowców dla społeczności podgórskich.
Do realizacji celów pracy wykorzystano dane i metody teledetekcyjne. Numeryczne modele terenu pozwoliły wyznaczyć tempo obniżania się powierzchni lodowca oraz charakter zmian sieci drenażu w dolnej części lodowca. Zdjęcia satelitarne wykorzystano do śledzenia zmian albedo i pokrycia powierzchni lodowca. Przy pomocy innowacyjnego wskaźnika spektralnego skartowano obecność osadów, w tym pyłu i gruzu, na powierzchni lodowca. Wysokorozdzielcze zdjęcia satelitarne posłużyły do precyzyjnego wyznaczenia zasięgu lodowca oraz linii śnieżnej, często utożsamianej z linią równowagi. Do ich analizy wykorzystano obiektową analizę obrazów w połączeniu z klasyfikacją algorytmem uczenia maszynowego.
W opinii jednego z recenzentów praca przedstawia ciekawe podejście metodologiczne i jest wartościowym opracowaniem współczesnych procesów glacjalnych na trudno dostępnym andyjskim lodowcu Universidad i w proglacjalnym jez. San Quintín. Prezentuje ona ogólną wiedzę teoretyczną, umiejętności stosowania metod teledetekcyjnych i geostatystycznych, umiejętność samodzielnego prowadzenia pracy naukowej oraz formułowania poprawnych wniosków.
Pan Podgórski zapytany o dalsze plany odpowiada: W przyszłości chcę dalej poznawać i rozwijać teledetekcyjne metody badania Ziemi.
Serdecznie gratulujemy Julianowi Podgórskiemu uzyskania stopnia doktora nauk o Ziemi, życzymy powodzenia w dalszej karierze!
Zachęcamy do zapoznania się z dysertacją dostępną na naszej stronie.
Julian Podgórski – Doktoraty – Nadawanie Stopni Naukowych – BIP – IGF PAN
//wp_enqueue_style ('owl-carousel', get_template_directory_uri().'/assets/src/js/owl/assets/owl.carousel.min.css'); //wp_enqueue_style ('owl', get_template_directory_uri().'/assets/src/js/owl/assets/owl.slider.css'); //wp_enqueue_script ('owl', get_template_directory_uri().'/assets/src/js/owl/owl.carousel.min.js'); //wp_enqueue_script ('owl-slider', get_template_directory_uri().'/page-blocks/banner-slider/js/block.js'); ?>