SONATA BIS to konkurs na projekty badawcze mające na celu powołanie nowego zespołu naukowego, realizowane przez osoby posiadające stopień lub tytuł naukowy, które uzyskały stopień naukowy doktora w okresie od 5 do 12 lat przed rokiem wystąpienia z wnioskiem. 

Projekt ma na celu zbadanie wpływu globalnego ocieplenia na duże rzeki, poprzez analizę zmian ich krętości i rozwoju roślinności w strefie brzegowej wykorzystując najnowsze osiągnięcia w pozyskiwaniu i przetwarzaniu informacji satelitarnych za pomocą Google Earth Engine.

Cytując jednego z recenzentów „Główną siłą tego wniosku projektowego jest istotność celu badań – zbadanie i zidentyfikowanie zmian spowodowanych klimatem w przebiegu koryta w dolinach rzek na całym świecie. Ten cel jest dobrze sformułowany, a badania właściwie zaplanowane”.

Boczna migracja koryt rzecznych umożliwia połączenie głównej rzeki z jej terenami zalewowymi, ostatecznie kontrolując odkładanie się osadów i zasobów węgla poza głównym nurtem. Zmniejszenie krętości rzeki może mieć negatywny wpływ na bilans gazów cieplarnianych Ziemi poprzez konkurencyjne efekty wietrzenia krzemianów i degradacji materii organicznej w ocieplającym się klimacie.

Istniejące badania korelujące zmiany krętości rzeki z klimatem ograniczają się do zimnych regionów, ponieważ regiony te są bardziej wrażliwe na zmiany klimatu i doświadczają szybszego tempa ocieplenia. Jednak globalnego zbioru danych dotyczących zmian krętości rzek nadal brakuje, a niniejszy projekt zajmie się tą luką, analizując duże cieki wodne płynące na wszystkich szerokościach geograficznych.

Michael Nones zapytany o motywację do aplikowania o projekt odpowiada: Nowością jest to, że coś podobnego na skalę globalną nie istnieje, a byłoby to pierwsze działanie mające na celu lepsze zrozumienie, w jaki sposób zmiany klimatu mogą wpływać na dynamikę koryt rzecznych, czyli sposób, w jaki przemieszczają się one przez dolinę na różnych szerokościach geograficznych. Częściowo projekt ten współgra z moim obecnym grantem PreludiumBis 3, a średnio- i długoterminowym pomysłem jest stworzenie większej grupy pracującej nad teledetekcją systemów słodkowodnych.

Projekt daje możliwość stworzenia kilkuosobowego zespołu pracującego nad tą tematyką w IGF PAN (w planach jest rekrutacja doktoranta i naukowca na stanowiska post-doca).

Projekt będzie realizowany we współpracy z Uniwersytetami w Bolonii (Włochy) i Liverpoolu (Wielka Brytania), więc pomysł polega na dalszej współpracy z nimi, a także na opracowywaniu wspólnych projektów dotyczących teledetekcji i rzek. Budżet projektu wynosi 1 565 260 PLN.

Zachęcamy do przeczytania streszczenia projektu.

Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w jego realizacji!