Wernisaż nie tylko był okazją do zapoznania się z tematyką wypraw polarnych na Stację im. A.B. Dobrowolskiego zarówno w historycznym kontekście, jak i ostatnich dokonań 4. Wyprawy Geofizycznej, ale stanowił niepowtarzalną okazję do spotkania się w gronie osób, które przyczyniły się do rozwoju polskiej polarystyki i pracują na rzecz obecności Polaków w Antarktyce i Antarktydzie Wschodniej.

Otwarcia Wystawy dokonała  Anna Piontek – dyrektor Muzeum Ziemi PAN wraz Krzysztofem Otto – zastępcą dyrektora IGF PAN ds. Polarnych i Technicznych. Zaproszenie przyjęli też prof. Paweł Rowiński – Wiceprezes oraz Tadeusz Latała – Kanclerz Polskiej Akademii Nauk. Nie mogło zabraknąć przedstawicieli 4. Wyprawy Geofizycznej do Stacji A.B. Dobrowolskiego – prof. Marka Lewandowskiego – kierownika Wyprawy oraz prof. Moniki Kusiak – pierwszej Polki, która dotarła do Oazy Bungera. Wernisaż zaszczycili również prof. Stanisław Rakusa-Suszczewski – założyciel Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego na Wyspie Króla Jerzego w Zachodniej Antarktyce, Marian Skowron – główny budowniczy Stacji Arctowskiego, Jan Terelak – psycholog, który zimował w Stacji Arctowskiego i prowadził badania w zakresie psychologii środowisk ekstremalnych, Agnieszka Kruszewska, zastępca dyrektora IBB PAN, szefowa Polskiego Programu Antarktycznego, oraz Krzysztof Jarosz, dyrektor Muzeum Badań Polarnych w Puławach. Wśród zwiedzających pojawił się także Ryszard Czajkowski – podróżnik i polarnik oraz krewni Antoniego Bolesława Dobrowolskiego.

Wystawa Dobrowolski – Reaktywacja. Antarktyczna misja (prawie) niemożliwa 

powstała w ramach projektu Geofizyka dla każdego, współfinansowanego ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki.