W dniach 13-15 czerwca pojawiliśmy się na największym festiwalu fantastyki w Polsce – Pyrkonie w Poznaniu! Tegoroczna jubileuszowa edycja festiwalu zgromadziła rekordową liczbę uczestników – ponad 66 tysięcy osób. To była nasza pierwsza przygoda z tym fantastycznym miejscem spotkań.


Instytut Geofizyki reprezentowali naukowcy z dwóch zakładów naukowych: Zakładu Fizyki Atmosfery i Zakładu Badań Polarnych i Morskich oraz ekipa Działu Komunikacji Naukowej i Promocji. Przygotowali dla Pyrkonowiczów dwa wyjątkowe stoiska, które połączyły naukę, zabawę i… superbohaterską troskę o zdrowie.
Ponadto dr inż. Agnieszka Czerwińska wygłosiła prelekcję pt. „Promieniowanie ultrafioletowe – przyjaciel czy wróg?„. Nawiązując do konwencji spotkania, opowiadała o tym, jak wyglądałaby Ziemia, gdyby zabrakło promieniowania UV albo gdyby zabrakło warstwy ozonowej, chroniącej nas przed najbardziej szkodliwym promieniowaniem UVC. Podsumowaniem prelekcji był quiz z nagrodami, a spotkanie zakończyła żywa dyskusja z uczestnikami.






Hellboy? Nie tym razem! Zadbaj o skórę jak Aquaman
Pozostając w fantastycznym klimacie festiwalu stoisko dotyczące promieniowania ultrafioletowego reklamowano w ten sposób: Wiemy, że konwentowe przygody wciągają bardziej niż czarna dziura, ale czy chcesz wrócić do domu z twarzą czerwoną jak półdemon z piekła rodem? Na naszym stoisku opowiadaliśmy o promieniowaniu UV, ochronie przed słońcem i pielęgnacji skóry – wszystko w lekkiej, humorystycznej formie.
Uczestnicy mogli obejrzeć się w kamerze UV, sprawdzić swój fototyp skóry i policzyć bezpieczny czas przebywania na świeżym powietrzu, a także dowiedzieć się, jak dobrać krem z filtrem, żeby nie wyglądać jak Hellboy po plażowaniu oraz wziąć udział w quizie z nagrodami.
Czekały na nich ciekawostki naukowe, niespodzianki i solidna dawka praktycznej wiedzy – bez opalania, ale z dużą dawką światła!
VR na Spitsbergenie – arktyczna przygoda bez odmrożeń
Drugie stoisko zabrało Pyrkonowiczów w podróż na Południowy Spitsbergen – bez biletu, bez paszportu, bez ryzyka odmrożeń. Dzięki goglom VR goście naszego stoiska mogli przenieść się do Polskiej Stacji Polarnej Hornsund, gdzie można było zajrzeć do jaskini lodowcowej, przespacerować się po dwóch lodowcach oraz zwiedzić okolice stacji i zabudowania techniczne. Uczestnicy grali również w Polarne Koło Fortuny i sprawdzali swoją wiedzę o Arktyce, a nawet mogli zmierzyć się z wyzwaniem geologicznym i spróbować odróżnić skałę od… salcesonu! Dodatkową atrakcją była wielkoformatowa makieta lodowca Hansa, którą udostępnił Uniwersytet Śląski w ramach współpracy Polskiego Konsorcjum Polarnego.
Dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili nasze stoiska – Wasza ciekawość, uśmiech i zaangażowanie sprawiły, że było naprawdę wspaniale! Do zobaczenia na kolejnych konwentach – nauka nigdy nie była tak fantastyczna!





