Niniejszy dokument strategiczny Międzynarodowej Rady Naukowej (ISC) na Konferencję Wodną ONZ 2023 podkreśla znaczenie nauki i praktycznej wiedzy w reagowaniu na obecne globalne kryzysy wodne, a także pojawiające się i przyszłe wyzwania. 

W dokumencie pogrupowano liczne wyzwania związane z wodą w cztery główne kategorie wraz z powiązanymi przykładami i głównymi obszarami, z których każdy wymaga różnych odpowiedzi naukowych. Wraz z końcowymi poradami niniejszy przegląd polityki ma na celu skuteczną współpracę z decydentami oraz innymi zainteresowanymi stronami na poziomie ONZ i państw członkowskich, aby przełożyć wiedzę naukową na konkretne rozwiązania i wspierać związane z wodą cele zrównoważonego rozwoju (SDG) i realizację Agendy 2030.
Bazując na wiedzy eksperckiej członków Rady zajmujących się naukami przyrodniczymi i społecznymi oraz technologią, ISC jest przygotowana do zapewnienia zintegrowanego, niezależnego i opartego na dowodach wsparcia doradczego odpowiednim organizacjom systemu ONZ, oraz państwom członkowskim przy osiąganiu celu zrównoważonego rozwoju nr 6 i innych ważnych celów.
Przedstawione zostały również cztery kluczowe przesłania:
1. Świat nie jest na dobrej drodze do osiągnięcia globalnych celów związanych z wodą, określonych w SDG 6 i innych celów. Kryzysy wodne na całym świecie zagrażają osiągnięciu kluczowych celów rozwojowych i środowiskowych, a ostatecznie wszystkich celów zrównoważonego rozwoju, biorąc pod uwagę centralne znaczenie wody w sprawach społecznych, politycznych i gospodarczych we wszystkich skalach.
2. ISC zidentyfikowała cztery kategorie wyzwań związanych z wodą, które wymagają różnych strategii z zakresu nauki, polityki i praktyki, aby im sprostać. Wyzwania te zawierają zarówno dobrze poznane problemy, w przypadku których brakuje tylko wdrożenia sprawdzonych rozwiązań, jak i nowe problemy, które wymagają dodatkowych badań i innowacyjnego myślenia. W dokumencie opisano takie problemy i możliwości wykorzystania wiedzy do stworzenia rozwiązań i ulepszeń.
3. Nauka jest niezbędna do generowania wiedzy w celu rozwiązania złożonego wzajemnego oddziaływania czynników naturalnych i ludzkich, które nadal utrudniają postęp w rozwiązywaniu bieżących problemów związanych z wodą. Wymaga to bardziej systematycznego dialogu między decydentami a naukowcami na temat rozwiązań opartych na dowodach, aby wspierać konkretne działania i przewidywać przyszłe zagrożenia związane z wodą.
4. Opierając się na swoim globalnym członkostwie o szerokim zasięgu, ISC jest gotowa zapewnić decydentom na poziomie globalnym i krajowym niezależne i oparte na dowodach wytyczne, w tym naukowe prognozy dotyczące przyszłych zagrożeń dla wody.
Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem (12 stron).