W dniu 21 maja 2026 r. w Instytucie Geofizyki PAN odbyła się uroczystość wręczenia Medali im. Prof. Adama M. Dziewońskiego oraz Stypendium im. Prof. Kacpra M. Rybickiego a także dyplomów doktorskich i habilitacyjnych. Spotkanie otworzył Dyrektor Instytutu Geofizyki prof. Paweł Rowiński, informując, iż kapituła medalu w roku 2025 rekomendowała dwóch naukowców: prof. Stanisława Lasockiego z Zakładu Sejsmologii oraz prof. Marka Lewandowskiego z Zakładu Magnetyzmu. Sylwetki laureatów przedstawili: prof. Beata Orlecka-Sikora oraz prof. Jerzy Nawrocki. Następnie laureaci wystąpili z krótkimi prezentacjami.

W drugiej części ceremonii Dyrektor Instytutu prof. Paweł Rowiński wręczył stypendium im. Kacpra M. Rybickiego, laureatem został dr Kamal Aghazade Gudulu z Zakładu Badań Sejsmicznych. Laudację na temat sylwetki wyróżnionego wygłosił ubiegłoroczny stypendysta, Abhishek Bamby Alphonse. Po niej głos zabrał sam laureat.

W dalszej części uroczystości wręczono dyplomy doktorskie osobom, które obroniły rozprawy w latach 2025-2026, do dnia dzisiejszego. Stopień doktora uzyskali:

  • dr Monika Staszek Joint multiplet and static stress drop analysis for enhanced characterization of reservoir undergoing fluid injection
  • dr Wojciech Szkółka Multi-scale interactions in the tropical atmosphere
  • dr Arianna VarraniOnset of motion of compact-shaped microplastics in open-channel flows
  • dr Izabela NowaczyńskaIdentification of Characteristic Features of Seismic Processes as a Tool for Differentiating Tectonic Phenomena from Human-Induced Events. Modeling the Impact of Human Activity on Stress State Changes in the Rock Mass and Their Influence on Tremor Clustering.

Stopień doktora habilitowanego otrzymał dr hab. Zuzanna Świrad z Zakładu Badań Polarnych i Morskich.