19 lutego 2020 r. po raz pierwszy w Instytucie Geofizyki obchodziliśmy Dzień Nauki Polskiej. Jako datę corocznych obchodów wyznaczono dzień urodzin Mikołaja Kopernika w uznaniu jego wybitnych zasług na polu astronomii. Święto to stanowić ma inspirację do pójścia w ślady wybitnych polskich badaczy i wzmocnienia zainteresowania nauką.
Nasze spotkanie w Instytucie otworzył Dyrektor prof. Paweł Rowiński, który wygłosił okolicznościową prelekcję o historii geofizyki w Polsce. Wspomniał zarówno wybitnych naukowców z różnych dziedzin, jak i geofizyków, którzy wnieśli olbrzymi wkład w rozwój tej dyscypliny: prof. Maurycego Piusa Rudzkiego, prof. Stanisława Kalinowskiego i prof. Henryka Arctowskiego. Obchodząc Dzień Nauki Polskiej nie sposób nie wspomnieć historii Instytutu Geofizyki, która sięga lat 50. ubiegłego wieku. Kluczowym wydarzeniem w historii IGF był Międzynarodowy Rok Geofizyczny (1957-1958), kiedy zorganizowano wyprawę do Wietnamu i założono tam pierwszą stację geofizyczną oraz wyprawę polarną na Spitsbergen, która zapoczątkowała budowę Polskiej Stacji Polarnej Hornsund.
Następnie prof. Zbigniew Czechowski, Kierownik Zakładu Geofizyki Teoretycznej przedstawił pracowników Zakładu i zaprosił do zaprezentowania prowadzonych przez nich badań. Prezentacje wygłosili prof. Wojciech Dębski, prof. Zbigniew Czechowski oraz dr hab. Piotr Senatorski.
Wszystkim pracownikom naukowym naszego Instytutu życzymy wielu sukcesów i nieustającej pasji odkrywania tajemnic świata.
//wp_enqueue_style ('owl-carousel', get_template_directory_uri().'/assets/src/js/owl/assets/owl.carousel.min.css'); //wp_enqueue_style ('owl', get_template_directory_uri().'/assets/src/js/owl/assets/owl.slider.css'); //wp_enqueue_script ('owl', get_template_directory_uri().'/assets/src/js/owl/owl.carousel.min.js'); //wp_enqueue_script ('owl-slider', get_template_directory_uri().'/page-blocks/banner-slider/js/block.js'); ?>