Na przełomie lutego i marca 2025 r., w rejonie Santorini-Anydros-Amorgos, wystąpił rój sejsmiczny, podczas którego zarejestrowano tysiące trzęsień ziemi o maksymalnej magnitudzie M5.2. Setki trzęsień ziemi o magnitudzie większej niż 3 zostały zarejestrowane i odczuwalne przez mieszkańców Santorini i sąsiednich wysp, co doprowadziło do wstępnej samoewakuacji Santorini i ogłoszenia stanu wyjątkowego przez rząd grecki.

W świetle tych wydarzeń szybko zareagowaliśmy na trwający kryzys, projektując i wdrażając nową sieć sejsmiczną na Santorini (SantoArray). Współpraca między Uniwersytetem Arystotelesa w Salonikach (Grecja) i Instytutem Geofizyki Polskiej Akademii Nauk (Polska) pozwoliła na przygotowanie, wysyłkę, rozmieszczenie, konserwację i analizę danych 7 jednostek SmartSolo i 117 stacji DATA-CUBE. Sieć działała nieprzerwanie przez około 3 tygodnie (28 lutego – 23 marca 2025 r.) bez utraty oprzyrządowania, co zaowocowało mnóstwem danych zarejestrowanych przez wdrożoną sieć rodzaju Large-N.

Prace terenowe nowej hybrydowej sieci tymczasowej (SantoArray) zostały zrealizowane podczas 3 wizyt na wyspie. 3 zespoły po 2 pracowników pracowały przez około 2 dni. Wkład prywatnych firm i lokalnych wolontariuszy był kluczowy dla powodzenia eksperymentu. Pierwsza wizyta miała na celu wstępne rozmieszczenie stacji sejsmicznych, druga wymianę baterii i przeniesienie stacji, a trzecia zakończenie eksperymentu. Stacje zostały rozmieszczone głównie na obszarach wiejskich i płytko zakopane, aby zminimalizować zakłócenia bez utraty sygnału GPS.

Projekt SantoArray składa się z ciągłych zapisów ze wszystkich stałych szerokopasmowych stacji sejsmicznych (czerwone kwadraty na Fig. 1) na Santorini działających w ramach Hellenic Unified Seismic Network (H.U.S.N.), rozbudowanych o stacje (117 DATA-CUBE 3C oraz 7 SmartSolo 3C) tymczasowo rozmieszczone w dwóch fazach (I i II), z różnymi konfiguracjami instrumentów i geometriami. Faza I (28 lutego – 11 marca, Fig. 1a) obejmowała instalację 7 czujników SmartSolo 5Hz IGU-16HR-3C (niebieskie trójkąty na Fig. 1a) i 117 stacji DATA-CUBE wyposażonych w 3-składowe geofony 4,5 Hz, ustawionych w dwóch różnych konfiguracjach wzmocnienia instrumentu (minimalne i maksymalne możliwe) rozmieszczonych w następujący sposób: 50 lokalizacji po dwa czujniki o niskim i wysokim wzmocnieniu (szare trójkąty na Fig. 1a), 10 czujników o wysokim wzmocnieniu (białe trójkąty na Fig. 1a) i 7 czujników o niskim wzmocnieniu (czarne trójkąty na Fig. 1a), ze średnim odstępem między stacjami wynoszącym ~1,3 km. Faza II (11-23 marca; Fig. 1b) została zainicjowana z powodu konieczności wymiany baterii zasilających instrumenty i objęła taką samą całkowitą liczbę urządzeń. Jednak podczas Fazy II ustawiliśmy konfigurację wszystkich czujników na maksymalne możliwe wzmocnienie (białe trójkąty na Fig. 1b), podczas gdy czujniki zlokalizowane w „podwójnych” (o niskim i wysokim wzmocnieniu) lokalizacjach i w pobliżu stałych lokalizacji stacji (szare i kilka czarnych trójkątów na Fig. 1a) zostały przeniesione i rozmieszczone na całym Santorini, aby poprawić odstępy między stacjami do około ~600 m. Na koniec, pomyślnie zebraliśmy wszystkie stacje i uzyskaliśmy ponad 95% oczekiwanych ciągłych szeregów czasowych do przyszłych analiz.

Fig. 1. Rozmieszczenie czujników w nowej tymczasowej sieci SantoArray. Czerwone kwadraty przedstawiają stałe stacje szerokopasmowe z Hellenic Unified Seismic Network. Niebieskie trójkąty pokazują lokalizacje 7 czujników SmartSolo, a trójkąty w innych kolorach pokazują 117 czujników DATA-CUBE. a) SantoArray Faza I, b) SantoArray Faza II.