Wydarzenia

14.032024

Najnowsza publikacja pracowników Zakładu Hydrologii i Hydrodynamiki

Bardzo miło nam poinformować, że w czasopiśmie „Science of The Total Environment” ukazała się praca autorstwa Marty Majerskiej, Marzeny Osuch i Tomasza Wawrzyniaka pt. „Long-term patterns and changes of unglaciated High Arctic stream thermal regime”.

Badania reżimu termicznego wody w niezlodowaconej zlewni arktycznej Fuglebekken przeprowadzono w latach 2005–2022 na Spitsbergenie (Svalbard) przy użyciu pomiarów in-situ i wyników symulacji dwóch typów modeli.

Celem było wyjaśnienie zmienności temperatury wody o kroku godzinowym we wskazanym okresie. W tym celu zastosowano dwa typy modeli: stochastyczną funkcję przejścia oraz nadzorowane uczenie maszynowe. Przetestowano różne zestawy zmiennych wejściowych potrzebnych do symulacji temperatury wody o kroku godzinowym.

Stwierdzono, że temperatura gruntu na głębokości 20 cm i całkowite promieniowanie słoneczne są zmiennymi, które wyjaśniają większość zmienności temperatury wody. Opracowane modele zastosowano do odtworzenia reżimu termicznego w okresie czerwiec-wrzesień w latach 2005–2022 oraz do oszacowania zmian. Wyniki obu modeli wykazują podobne tendencje zmian, wzrost temperatury wody w ciągu całego okresu letniego. Największy wzrost, około 6,0°C w latach 2005–2022 odnotowano w drugiej połowie czerwca.

Wyniki badań dowodzą, że reżim termiczny zlewni Fuglebekken jest wrażliwy na zachodzące zmiany klimatyczne. Autorzy planują rozszerzenie przeprowadzonych analiz o dane z innych rzek z okolic PSP Hornsund.

Z tekstem publikacji można zapoznać się na stronie:
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0048969724014372?via%3Dihub