29.042024

Udział pracowników IGF PAN w warsztatach HarSval w Katowicach

W dniach 25-26 kwietnia odbyły się warsztaty poświęcone zagadnieniom dyplomacji naukowej i popularyzacji nauki. Wzięli w nich udział dyplomaci, naukowcy i dziennikarze. Wydarzenie miało miejsce w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej w Katowicach.

Warsztaty zorganizowano w ramach projektu HarSval, którego jednym z partnerów jest Instytut Geofizyki PAN. Wśród zaproszonych ekspertów znaleźli się: prof. Pierre-Bruno Ruffini (Université du Havre), dr Volker Rachold (Instytut Badań Polarnych i Morskich im. Alfreda Wegenera), dr Mitchell Young (Uniwersytet Karola w Pradze), prof. Jacek A. Jania (Uniwersytet Śląski), prof. Piotr Głowacki (Instytut Geofizyki PAN), dr Piotr Celiński (Uniwersytet Marii-Curie Skłodowskiej), dr Charlotte Gehrke (Nord University) i dr Wojciech Szczerbowicz (Uniwersytet Wrocławski).

Warsztaty HarSval

Dyskusję w ramach warsztatów moderowały: dr Monika Szkarłat (UMCS), dr Katarzyna Mojska (UMSC) i Dagmara Bożek (IGF PAN).

Pierwszy dzień warsztatów był poświęcony zagadnieniom dyplomacji naukowej oraz współpracy naukowców ze strukturami rządowymi. Po zakończeniu obrad uczestnicy wzięli udział w zwiedzaniu zabytkowej Kopalni Guido w Zabrzu oraz uroczystej kolacji.

Warsztaty HarSval - zwiedzanie kopalni Guido

Warsztaty HarSval - uroczysta kolacja

Drugi dzień spotkania dotyczył kwestii popularyzacji nauki i komunikacji naukowej. Część z zaproszonych gości zaprezentowała przykłady efektywnej promocji działań naukowych (m.in. blog Arctic Relations, film dokumentalny „Polarniczki”, audycja Profesura i Popkultura).

Warsztaty zakończyło spotkanie z dziennikarką telewizyjną Magdaleną Łucyan, podczas którego zostały przedstawione dobre praktyki współpracy środowiska naukowego z mediami.

Zdjęcia: D. Bożek