Wydarzenia

21.062023

Wystawa „Zdrowe opalanie” i wykład popularnonaukowy w warszawskim Pawilonie Edukacyjnym Kamień

Serdecznie zapraszamy na wystawę „Zdrowe opalanie” wraz z wykładem inaugurującym, który odbędzie się 4 lipca o godzinie 18.00 w Pawilonie Edukacyjnym Kamień na Wybrzeżu Puckim 1 w Warszawie. Prelekcję wygłosi dr inż. Agnieszka Czerwińska, fizyk z Zakładu Fizyki Atmosfery Instytutu Geofizyki PAN.

Lato w pełni, więc warto uzupełnić wiedzę, jak się zdrowo opalać. Podczas wydarzenia organizowanego przez Instytut Geofizyki PAN będzie można się dowiedzieć:

  • czym jest promieniowanie UV,
  • i jaki jest jego wpływ na ludzkie zdrowie,
  • co oznacza indeks UV, 
  • jakie zagrożenia wynikają z poparzeń słonecznych, 
  • a jakie są korzyści z rozsądnego opalania się,
  • jaką rolę pełni witamina D w naszym organizmie, 
  • i dlaczego warto zadbać, aby nam jej nie zabrakło.
Podpowiemy także, jak określić swój fototyp skóry i jak na tej podstawie obliczyć czas bezpiecznego przebywania na świeżym powietrzu. Przedstawimy wytyczne WHO dotyczące fotoprotekcji.
Ponadto odpowiemy na nurtujące pytania: czy w pochmurny dzień można dostać poparzeń słonecznych, czy cień chroni przed poparzeniami, czy można się opalić podczas pływania oraz czy witaminę D3 ze słońca można przedawkować.

Wykład poprowadzi dr inż. Agnieszka Czerwińska, która naukowo zajmuje się słonecznym promieniowaniem UV – zarówno w aspekcie czysto geofizycznym (analiza krótko- i długofalowych trendów, modelowanie promieniowania UV), jak i w ujęciu interdyscyplinarnym (personalne dawki promieniowania UV o skuteczności biologicznej, wpływ na człowieka, bilansowanie negatywnych i pozytywnych skutków na zdrowie).

Wstęp wolny. Aby wziąć udział w spotkaniu, należy zapisać się przez formularz: https://forms.gle/VzdWNP5W3WCLKMXR7.

Prelekcja będzie połączona z otwarciem wystawy „Zdrowe opalanie”, którą będzie można zwiedzać nieodpłatnie w Pawilonie Edukacyjnym Kamień do 30 lipca 2023.

Polecamy również naszą stronę poświęconą zdrowemu opalaniu: zdroweopalanie.igf.edu.pl.

Spotkanie jest organizowane jako część projektu Instytutu Geofizyki PAN „Fascynująca Ziemia”, który jest finansowany ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Nauka dla Społeczeństwa”.

Wydarzenie zrealizowane w Pawilonie Edukacyjnym „Kamień” w Warszawie przy ul. Wybrzeże Puckie 1, wybudowanym w ramach projektu pn. „Ochrona siedlisk kluczowych gatunków ptaków Doliny Środkowej Wisły w warunkach intensywnej presji aglomeracji warszawskiej” (WislaWarszawska.pl). Projekt został dofinansowany z Instrumentu Finansowego LIFE+ Wspólnoty Europejskiej oraz ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.