Wydarzenia

16.062023

Profesor dr hab. Marek Lewandowski Pełnomocnikiem Ministra Edukacji i Nauki do spraw tematyki polarnej

Z ogromną radością informujemy, że profesor dr hab. Marek Lewandowski, geofizyk, geolog, paleomagnetyk z Zakładu Magnetyzmu Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk 15 czerwca 2023 roku odebrał nominację na Pełnomocnika Ministra Edukacji i Nauki do spraw tematyki polarnej.

Do jego głównych obowiązków, jako Pełnomocnika MEiN do spraw tematyki polarnej będzie należał udział w promowaniu i upowszechnianiu tematyki polarnej, a także udział w opracowywaniu i opiniowaniu projektów aktów prawnych i dokumentów strategicznych dotyczących tematyki polarnej, przygotowywanie i przedstawianie Ministrowi opinii, analiz oraz rekomendacji dotyczących rozwiązań programowych, infrastrukturalnych i organizacyjnych w zakresie tematyki polarnej. To także współpraca z innymi podmiotami oraz z instytucjami krajowymi, zagranicznymi i międzynarodowymi zajmującymi się tematyką polarną, w tym z Zespołem do spraw Polityki Polarnej Państwa, powołanym zarządzeniem Prezesa Rady Ministrów oraz współpraca z podmiotami systemu szkolnictwa wyższego i nauki, organizacjami pozarządowymi, organizacjami pracodawców oraz przedsiębiorcami, realizującymi zadania w zakresie tematyki polarnej.

Profesor Marek Lewandowski na co dzień zajmuje się historią ziemskiego pola magnetycznego, utrwaloną w skałach skorupy ziemskiej, a także historią całego geosystemu, starając się zrozumieć mechanizmy przyrodnicze, które wpływały na historię naturalnego środowiska planety. Naturalne namagnesowanie skał pozwala zrekonstruować wędrówkę kontynentów, odtworzyć historię ich kolizji, poznać historię oceanów zarówno dzisiejszych, jak i tych dawnych, dziś już nie istniejących.

Profesor Marek Lewandowski był pomysłodawcą i kierownikiem 4. Geofizycznej Wyprawy Geofizycznej do Polskiej Stacji Antarktycznej im. Antoniego B. Dobrowolskiego, znajdującej się w Oazie Bungera, nie działającej od 1979 roku. W 2016 r. zainicjował program powrotu polskich naukowców na Antarktydę, zgodnie z którym Stacja zostałaby zrewitalizowana i stała się zespołem automatycznych jednostek pomiarowych, prowadzących monitoring meteorologiczny, sejsmiczny i geomagnetyczny.