Wydarzenia

22.042024

Dzień Ziemi 2024 i Dzień Zakładu Magnetyzmu w Instytucie Geofizyki PAN

22 kwietnia obchodziliśmy w Instytucie Geofizyki PAN Dzień Ziemi i Dzień Zakładu Magnetyzmu. Z tej okazji, pracownicy wzięli udział w zwiedzaniu Laboratorium Paleomagnetyzmu i Badań Środowiskowych. Mieli okazję obejrzeć urządzenia pomiarowe zgromadzone w Laboratorium oraz dowiedzieć się więcej o badaniach prowadzonych przez część pracowników Zakładu.

Wydarzenie rozpoczął Zastępca Dyrektora ds. Naukowych, dr hab. Rafał Junosza-Szaniawski. Następnie po Laboratorium oprowadzał Tomasz Werner. Przez całą sesję zaprezentowane zostały różnorodne aspekty pracy Laboratorium Paleomagnetyzmu i Badań Środowiskowych i przyrządy pomiarowe.

Uczestnicy mieli okazję poznać proces przygotowania próbek do pomiarów paleomagnetycznych. Demonstracja użycia wiertnicy terenowej oraz kompasu do orientacji próbek dostarczyła cennych informacji na temat tego, jak w praktyce pobiera się próbki skał w terenie i jak przygotowuje się je do analizy.

Podczas zwiedzania kolejnego pomieszczenia omówiono anizotropię podatności magnetycznej oraz pokazano wyniki pomiarów AMS, co pozwoliło zrozumieć, jakie informacje można uzyskać dzięki tej technice.

Następnie zaprezentowano pomiary magnetyzmu środowiskowego w laboratorium. Dr Werner omówił proces przygotowania materiału, w tym różnorodne metody pomiarowe dla różnych materiałów, takich jak próbki gleby, liści czy pyłu drogowego. Pokazano także urządzenia laboratoryjne do pomiarów podatności magnetycznej oraz rozpoznania nośników. W laboratorium wykorzystywana jest zarówno bardzo nowoczesna aparatura pomiarowa, jak i przyrządy sprzed 60 lat, których obecnie nie można już kupić.

W korytarzu przygotowano wystawę aparatury terenowej. Przedstawiono możliwości aparatury do pomiarów podatności magnetycznej w terenie oraz podczas badań rdzeni wiertniczych. Zaprezentowano mobilny miernik pyłu zawieszonego PM oraz dron, który służy do pomiarów PM na różnych wysokościach.

Na zakończenie sesji uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się więcej o pomiarach parametrów histerezy magnetycznej. Rozpoznano wielkości i rodzaje nośników za pomocą magnetometru Micromag oraz przedstawiono wyniki termowagi.

Całe wydarzenie było fascynującym doświadczeniem, które pozwoliło uczestnikom lepiej zrozumieć pracę Koleżanek i Kolegów z Zakładu Magnetyzmu oraz zainspirowało do dalszych działań popularyzatorskich.