Wydarzenia

06.062022

Relacja z Festiwalu Polarnego

W sobotę 4 czerwca polarnicy w Amfiteatrze Wolskiego Centrum Kultury przybliżali nam swój świat.

Choć cel Festiwalu Polarnego był poważny – poszerzenie wiedzy o regionach polarnych, a także badaniach polskich naukowców w Arktyce i Antarktyce, podczas imprezy nie zabrakło okazji do zabawy. Przewidziano masę atrakcji dla uczestników w każdym wieku. Festiwal rozpoczęliśmy wycieczką do wnętrza lodowca, na którą zabrał nas glacjolog prof. Piotr Głowacki.
Świętowaliśmy jubileusz 65-lecia Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie i zadawaliśmy pytania polarnikom pracującym na stacji dzięki połączeniu online. Można było usłyszeć, ile jest polskich stacji badawczych w Arktyce i Antarktyce oraz jakie badania się w nich prowadzi. Uczestnicy wydarzenia dowiedzieli się, jakie konsekwencje przynosi zwierzętom polarnym zmiana klimatu.
Podczas Festiwalu wystąpili prelegenci i wystawcy ze wszystkich instytucji w Polsce, które posiadają stałe lub sezonowe stacje polarne na Spitsbergenie i w Antarktyce. Uczestnicy Festiwalu mogli odwiedzić ich stoiska i, rozwiązując różnorodne zadania, zebrać pieczątki w paszporcie polarnym i odebrać nagrody.
Oprócz Instytutu Geofizyki PAN, organizatora imprezy i właściciela dwóch stacji polarnych: Polskiej Stacji Polarnej Hornsund i Polskiej Stacji Antarktycznej im. Antoniego Bolesława Dobrowolskiego, gościliśmy gospodarzy 4 sezonowych stacji na Spitsbergenie:
  • Uniwersytet Wrocławski ze Stacją Polarną im. Stanisława Baranowskiego
  • Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu ze Stacją Polarną Kaffioyra
  • Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie za Stacją Polarną Calypsobyen oraz Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu ze Stacją Polarną Petuniabukta

Wykład i stoisko przygotował także Instytut Biochemii i Biofizyki PAN – zarządca Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego. Nie mogło zabraknąć Instytutu Oceanologii PAN, który jest właścicielem statku badawczego Oceania, prowadzącego badania na arktycznych morzach, oraz Instytutu Paleobiologii PAN prowadzącego badania skał na dalekiej północy i południu. Swoimi polarnymi doświadczeniami podzielili się również realizatorzy projektów: Poles together oraz SUDEA.

W ostatniej sesji Festiwalu można było spotkać się z autorami książek i filmów o tematyce polarnej, m.in. autorami filmu dokumentalnego „Polarniczki”, przedstawicielami Fundacji im. Aliny i Czesława Centkiewiczów oraz Zbyszkiem Szwochem, autorem książki „Z wiosłem i wiatrem. Kajakiem po wodach Północy”.
Uczestnicy Festiwalu brali udział w konkursach i quizach o tematyce polarnej. Oglądali polarne krajobrazy, a nawet zaglądali do wnętrza lodowca dzięki goglom VR. Mogli przymierzyć stroje polarników i zapoznać się z ekwipunkiem wykorzystywanym przez polarników do pracy w terenie. A po rozrywce intelektualnej zaprosiliśmy na poczęstunek w postaci lodów.(Źródło edu-arctic.pl)

Festiwal Polarny był częścią projektu EDU-ARCTIC.PL. Patronat nad wydarzeniem objął Burmistrz Dzielnicy Wola m.st. Warszawy Krzysztof Strzałkowski. Współorganizatorem Festiwalu Polarnego było Wolskie Centrum Kultury.

  • Niedźwiedź polarny - rzeźba z lodu, fot. edu-arctic.pl

    Niedźwiedź polarny - rzeźba z lodu, fot. edu-arctic.pl