Wydarzenia

26.022021

Najważniejszy europejski kongres poświęcony tematyce wodnej już za nami.

6th IAHR Europe Congress odbywał się w dniach 15-18 lutego br. w Warszawie

Kongres IAHR to najbardziej prestiżowe wydarzenie, które zrzesza naukowców, praktyków, decydentów zajmujących się tematyką wodną. Pierwsza edycja IAHR Europe Congress odbyła się w Szkocji w 2010 roku. Kolejne, międzynarodowe konferencje miały miejsce w Niemczech, Portugalii, Belgii i we Włoszech. 

Zrozumienie i ochrona zasobów wodnych. Chcielibyśmy, aby to był główny cel Kongresu. Badania hydrologii i hydrauliki nie mogą być oddzielone od nauk o środowisku, fizyki, geofizyki itp., tłumaczą organizatorzy. Dlatego też tegoroczna 6.edycja konferencji pod auspicjami IAHR (The International Association for Hydro-Environment Engineering and Research) przebiegała pod hasłem Hydro-Environment Research and Engineering. No Frames, No Borders (Bez ram, bez granic).

Pierwotnie Kongres planowany był w Warszawie, jednak ze względu na sytuację pandemiczną formuła spotkań uległa zmianie. W pałacu Staszica i stacjach PAN w Wiedniu, Brukseli, Berlinie oraz na Uniwersytecie Sheffield w Wielkie Brytanii zorganizowano studia, skąd odbywały się transmisje do zainteresowanych na całym świecie.

Podczas 4 dni online 500 uczestników z 53 krajów omawiało problematykę zmian klimatu, ekstremalnych zjawisk jak susze i powodzie, hydrauliki środowiskowej i naturalnych zagrożeń. Ten kongres to świetna platforma do dzielenia się pomysłami i rozmawiania o potrzebach badań i obecnym stanie wiedzy w szeroko pojętej dziedzinie hydrologii, którą uprawiają specjaliści z różnych obszarów: geofizyki, matematyki, chemii. Badacze powinni pracować na pograniczach tych obszarów, wykorzystując rozmaite narzędzia naukowe, aby móc przyglądać się problemom wodnym z różnych perspektyw– mówił prof. Paweł Rowiński, wiceprezes Polskiej Akademii Nauk. (PAN).

Sesje, zaproszone wykłady, panele dyskusyjne były dostępne dla osób wcześniej zarejestrowanych, natomiast ceremonia otwarcia i zamknięcia Kongersu odbywała się na żywo w mediach społecznościowych. W formule otwartej odbyło się też wręczenie licznych nagród m.in.dla uczestników Kongresu:

  • Institute of Geophysics Polish Academy of Sciences (IG PAS) - Conference grant (PROM 2019);
  • SGGW - WULS Conference grant (PROM 2019);
  • 2020 Geosciences Travel Award;
  • MDPI / Water Journal Best Poster Award;
  • MDPI / Water Journal Best Oral Presentation Award;
  • IAHR Gerhard Jirka Award for Young Researchers;
  • Young Scientists Competition
oraz dla pionierskich rozwiązań hydroinżynieryjnych w Polsce. Wśród uhonorowanych przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Inżynierii i Badań Wodno-Środowiskowych (IAHR) znalazły się:
  • Bulwary Wiślane w Warszawie jako Innowacyjne przedsięwzięcie hydrologiczne", które jest przykładem nowoczesnego projektu nabrzeża łączącego potrzeby mieszkańców z ochroną natury;
  • Kanał Augustowski w Województwie Podlaskim jako "Dziedzictwo wodne", uznany za skarb inżynierii hydraulicznej na skalę europejską
Organizatorami 6th IAHR Europe Congress byli Polska Akademia Nauk, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego oraz Instytut Geofizyki PAN ze szczególnym zaangażowaniem naukowców z Zakładu Hydrologii i Hydrodynamiki- prof. Moniki Kalinowskiej, prof. Michaela Nones'a, prof. Jarosława Napiórkowskiego oraz prof. Krzysztofa Kochanka.