Wydarzenia

08.072019

Z sukcesem "Spotkania Bieszczadzkie" przenieśliśmy do IGF PAN w Warszawie

Specjaliści fizyki atmosfery z całej Polski wzięli udział w trwającej 3 dni konferencji "Pola Elektromagnetyczne ULF/ELF na Ziemi i w Przestrzeni Kosmicznej 2019"

Wydarzenie jest kontynuacją serii "Pola ULF/ELF na Ziemi i w Przestrzeni Kosmicznej 2019" znanej inaczej jako „Spotkania Bieszczadzkie, które są organizowane od 1996 roku z inicjatywy krakowskiej Pracowni Pól ELF. Konferencja jest poświęcona tematyce pól elektromagnetycznych ultraniskich i skrajnie niskich częstotliwości: Ultra Low Frequency (ULF) i Extremely Low Frequency (ELF) (0.3-3000 Hz). Do badanych zjawisk w pasmie tych częstotliwości należą przede wszystkim: rezonans Schumanna, jonosferyczny rezonans Alfvena, promieniowanie od wyładowań atmosferycznych w zakresie ELF. Dodatkowo podczas licznych prezentacji pojawiły się tematy związane z falami EM wyższych częstotliwości VLF i LF (np. detekcja wyładowań) oraz z zakresami częstotliwości ULF/ELF.

Tegoroczna konferencja, po kilku latach przerwy została wznowiona w Warszawie z inicjatywy Oddziału Fizyki Wnętrza Ziemi i Przestrzeni Okołoziemskiej Polskiego Towarzystwa Geofizycznego (którego duża liczba członków zajmuje się tą tematyką i bywała na Spotkaniach Bieszczadzkich). Koordynatorem spotkania była dr Anna Odzimek z Zakładu Fizyki Atmosfery. (DP)