Wydarzenia

30.112018

Doktorant IGF PAN jedną z gwiazd „Wieczoru dla dorosłych” w Centrum Nauki Kopernik

Julian Podgórski, doktorant w Zakładzie Badań Polarnych i Morskich IGF PAN był prelegentem podczas listopadowego „Wieczoru dla dorosłych”, organizowanego przez Centrum Nauki Kopernik.

Raz w miesiącu, po standardowych godzinach zwiedzania Kopernik otwiera się wyłącznie dla dorosłych. Każdy wieczór to szczególne wydarzenie skupiające się na innym temacie. Poza zwiedzaniem galerii, Kopernik proponuje dodatkowe atrakcje: warsztaty, projekcje filmów, spektakle, gry, wykłady, spotkania z ekspertami. Jednym z elementów jest Kalejdoskop Naukowy, czyli spotkanie z młodymi naukowcami. 
Aby wystąpić w Kalejdoskopie należy zgłosić swoją kandydaturę i zostać wybranym spośród wielu zgłoszeń. Następnie przy udziale specjalisty w dziedzinie komunikacji naukowej z Centrum Nauki Kopernik naukowiec przygotowuje swoje przemówienie. Co ważne, jest to forma dosyć nietypowa, bo do dyspozycji jest tylko mikrofon. Nie ma prezentacji, filmów, notatek. Tylko prelegent i 50-osobowa publiczność.
Julian przed przemówieniem musiał omówić temat swojego wystąpienia z trenerem i wziąć udział w szkoleniu doskonalącym umiejętność występowania przed publicznością.
Jego wystąpienie pt. „Ogień i lód, czyli jak uziemić lotnictwo” dotyczyło erupcji wulkanu Eyjafjallajökull na Islandii w 2010 r. W związku z tym, że wulkan ten był pokryty lodowcem, zdarzeniu towarzyszyła dodatkowo powódź. Za radą trenera Julian zaprezentował sprawy naukowe przez pryzmat przykładowego Islandczyka Olafura, którego gospodarstwo ucierpiało w wyniku tej katastrofy. Podczas wystąpienia publiczność przeszła również krótki kurs wymowy islandzkiej.
Wystąpienie Juliana wypadło znakomicie – komentuje Agata Goździk, która uczestniczyła w Kalejdoskopie jako słuchacz. Udało mu się kilkakrotnie rozbawić publiczność i wciągnąć w interakcję. Myślę, że dobrze wykorzystał trening ze specjalistą z Kopernika.  
 
  • fot. A.Goździk

    fot. A.Goździk