Aktualności

27.112024

Spotkanie nauki i dyplomacji - Polska Dyplomacja Naukowa w Badanich Polarnych

Profesor Monika A. Kusiak, na zaproszenie Ambasady RP w Waszyngtonie, wzięła udział w konferencji „Science Meets Regions/Poland Polar Science Diplomacy” organizowanej dnia 18 listopada 2024 roku przez Ambasadę oraz John Hopkins University (JHU) w Waszyngtonie. Oprócz Moniki Kusiak referaty wygłosili m.in. Prof. James Bellinger z Johns Hopkins University, dr Roberto Delgado z National Science Foundation i dr Joanna Sulich z Polar Bears International.

Po prezentacjach odbył się panel dyskusyjny moderowany przez Onę Ambrozaite z JHU Science Diplomacy Hub. Głównym tematem panelu była współpraca międzynarodowa w obszarach polarnych oraz potencjalne zagrożenia wynikające z obecnej sytuacji geopolitycznej. Paneliści dyskutowali na temat roli, jaką może odegrać międzynarodowa interdyscyplinarna współpraca między naukowcami, decydentami i lokalnymi społecznościami w usprawnianiu procesu decyzyjnego w celu udostępniania danych i promowania zrównoważonej polityki w skali lokalnej i globalnej.

Dyplomacja naukowa w badaniach polarnych jest nieodzownym elementem międzynarodowej współpracy naukowej, który zyskuje na znaczeniu w kontekście globalnych napięć, takich jak m.in. inwazja Rosji na Ukrainę. Badania polarne i badania klimatu są z natury międzynarodowe i wymagają współpracy wielu państw. Utrzymanie i rozwijanie współpracy naukowej pomimo konfliktów politycznych jest kluczowe dla globalnych wysiłków na rzecz ochrony środowiska, postępu naukowego oraz pokoju i stabilności na świecie. Dyplomacja naukowa stanowi most łączący narody i naukowców, umożliwiając kontynuowanie ważnych badań i działań na rzecz wspólnego dobra.

Następnego dnia, nasza polarniczka została zaproszona przez Marka Wałkuskiego, korespondenta Polskiego Radia będącego na czele „White House Foreign Press Group”, autora książek o Ameryce (m.in. „Wałkowanie Ameryki”) by odkryć „Zakamarki Białego Domu”.