Podcasty

Podcast #1. Dlaczego tropiki są silnikiem dla globalnej cyrkulacji i jak tweety pomagają naukowcom?

W pierwszym odcinku prezentujemy wywiad z drem Dariuszem Baranowskim, fizykiem z Zakładu Fizyki Atmosfery IGF PAN. O tym, dlaczego polscy naukowcy prowadzą badania na odległej Indonezji i jaki to ma związek z prognozowaniem pogody w Polsce rozmawia Dagmara Bożek, specjalistka ds. komunikacji naukowej i edukacji.

Słuchaj >>>


Podcast #2. Smog groźniejszy niż smok, czyli o jakości naszego powietrza i nie tylko

Czym jest smog i jak wygląda? Co to są aerozole? I wreszcie – jak wpływ na nasze zdrowie mają zanieczyszczenia powietrza? O tym w kolejnym odcinku podcastu w ramach projektu „GEOGADKA – Geofizyka dla każdego” z drem Arturem Szkopem z Zakładu Fizyki Atmosfery IGF PAN rozmawia Dagmara Bożek, specjalistka ds. komunikacji naukowej i edukacji.

Słuchaj >>>


Podcast #3. Dlaczego posiadając kota, nie można zimować w Arktyce i jak zmiany klimatu wpływają na reżim hydrologiczny rzek?

Czym jest hydrologia polarna, co badania zlewni arktycznych mówią nam o zmianach klimatu i dlaczego warto mieć w zanadrzu trzy warianty harmonogramów prac terenowych? Na te pytania odpowiada dr hab. inż. Marzena Osuch, prof. PAN, hydrolog z Zakładu Hydrologii i Hydrodynamiki Instytutu Geofizyki PAN w rozmowie z Dagmarą Bożek, specjalistką ds. komunikacji naukowej i edukacji, w kolejnym odcinku „GEOGADKI” – popularnonaukowego podkastu prowadzonego w ramach projektu „Geofizyka dla każdego”. 

Słuchaj >>>


Podcast #4. Straszne i fascynujące trzęsienia ziemi, czyli o czym marzą sejsmolodzy

Dlaczego tak interesują nas wybuchy wulkanów? Czy człowiek może wywołać trzęsienie ziemi? I wreszcie – jak popularyzować badania sejsmologiczne? O tym rozmawiamy w kolejnym odcinku „GEOGADKI” – popularnonaukowego podkastu prowadzonego w ramach projektu „Geofizyka dla każdego”. Gościem podkastu, który prowadzi Dagmara Bożek, specjalistka ds. komunikacji naukowej i edukacji, jest dr hab. Grzegorz Lizurek z Zakładu Sejsmologii Instytutu Geofizyki PAN.

Słuchaj >>>


Podcast #5. Dlaczego naukowcy badają zanieczyszczenia powietrza w mieszkaniach?

W kolejnym odcinku „GEOGADKI” rozmawiamy o zanieczyszczeniach. Ale nie tych, które czyhają na nas na ulicy, ale… w zaciszu własnego domu. Skąd się biorą i jak możemy badać? O tym rozmawia Dagmara Bożek, specjalistka ds. komunikacji naukowej i edukacji, z dr hab. Beatą Górką-Kostrubiec, prof. PAN, z Zakładu Magnetyzmu Instytutu Geofizyki PAN.

Słuchaj >>>