Wydarzenia

29.082016

Dobra passa naszych polarników trwa

Komisja Europejska 26 sierpnia 2016 roku przyznała grant na realizację projektu „International Network for Terrestrial Research and Monitoring in the Arctic” w ramach programu Horyzont 2020

Instytut Geofizyki jest jednym z czołowych partnerów konsorcjum INTERACT. Komisja Europejska przyznała Instytutowi na realizację tego projektu prawie 200 tys. Euro.

INTERACT będzie między innymi wykorzystywał funkcjonujące w Arktyce stacje badawcze  do szkolenia młodych kadr naukowych, a jednym ze spodziewanych efektów będzie ujednolicenie metodologii i wprowadzenie standardów międzynarodowych do monitorowania procesów przyrodniczych w różnych części Arktyki. W ramach projektu wykorzystane zostaną multidyscyplinarne nowoczesne narzędzia badawcze do pozyskiwania danych i ich weryfikacji. Organizacja i powszechny dostęp do tak zintegrowanego systemu z danymi, umożliwi budowę systemu alarmowego (Red Phone) w czasie katastrof środowiskowych jakie coraz częściej nawiedzają ten obszar naszego globu.

Projekt INTERACT będzie realizowało 47 instytucji partnerskich z 18 krajów. Koordynatorem projektu jest Lunds Universitet ze Szwecji. Większość partnerów ma swoje stacje polarne zlokalizowane w Arktyce, niektórzy partnerzy w tym projekcie są reprezentantami stacji badawczych zlokalizowanych w rejonach górskich poza Arktyką, gdzie warunki klimatyczne i środowiskowe są porównywalne z warunkami w Sub‑Arktyce.

Na marginesie należy dodać, że jest to już czwarty projekt z zakresu inerdyscyplinarnych badań polarnych jaki Komisja Europejska przyznała Instytutowi w ramach programu Horyzont 2020, w tym EDU-ARCTIC, gdzie Instytut Geofizyki PAN jest koordynatorem dla całego europejskiego konsorcjum.