19.102015

Dwudziesta Konferencja Scientix w Europie i pierwsza w Polsce jest już historią

Krajowa Konferencja Scientix pn. "Nauki ścisłe na luzie" dla nauczycieli przedmiotów matematyczno-przyrodniczych odbyła się w dn. 8-9.10.2015 r i zgromadziła ponad 150 osób z całej Polski.

Gościliśmy w Warszawie nauczycieli z 14 województw! Organizatorem Konferencji był Instytut Geofizyki PAN pełniący funkcję Krajowego Punktu Kontaktowego Scientix (więcej na www.scientix.pl).

Podczas Konferencji zorganizowano 3 sesje plenarne, 20 warsztatów oraz dyskusje w ramach przedmiotowych okrągłych stołów. Konferencję otworzyli gospodarze: dr Àgueda Gras-Velázquez – kierownik projektu Scientix w European Schoolnet, która za swoją mowę powitalną w języku polskim zebrała ogromne brawa, pani Marzenna Przesmycka-Baranek – Dyrektor Ośrodka Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów (współorganizator konferencji) oraz Prof. Mariusz Majdański – Dyrektor ds. naukowych w Instytucie Geofizyki PAN. Na sesję rozpoczynającą konferencję przyjechała pani Joanna Kluzik-Rostkowska – Minister Edukacji Narodowej. Nauczyciele chętnie podjęli z nią dyskusję o sytuacji polskiej edukacji. Wykład plenarny prowadzony przez wiceprezesa Polskiej Akademii Nauk – pana Prof. Edwarda Neckę tak podobał się nauczycielom, że nie pozwolili mu skrócić swojej prezentacji, mimo napiętego programu pierwszej sesji.

Po dwóch sesjach warsztatowych uczestnicy konferencji mieli okazję dyskutować o nauczaniu przedmiotów ścisłych w swobodnej atmosferze przy kolacji.

Kolejny dzień konferencyjny rozpoczęła prezentacja ambasadorek Scientix, które przedstawiły 4-letnią historię Scientix w Polsce. Wykład plenarny dr Elżbiety Gajek dotyczył terminologii naukowej w praktyce szkolnej. Zaprezentowano przydatne programy wspierające nauczyciela w pracy z tekstami i materiałami w językach obcych.

Po kolejnej sesji warsztatowej oraz wycieczce do Filtrów Warszawskich przyszedł czas na żywą dyskusję w grupach przedmiotowych. Niektóre grupy dyskutowały z takim entuzjazmem, że trudno ich było wyciągnąć z sal na podsumowanie tych debat. Podczas ostatniej sesji plenarnej rozegrano konkurs na smartphonach dotyczący projektu Scientix, podsumowano dyskusję z okrągłych stołów i rozlosowano nagrody.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za aktywny udział w konferencji, prelegentom i wykładowcom za bardzo ciekawe wykłady, warsztaty i debaty, a pracownikom Ośrodka Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów za to, że sprawili, że w gościnnych progach Ośrodka czuliśmy się naprawdę dobrze.

Do zobaczenia na kolejnych wydarzeniach edukacyjnych.

Agata Goździk