Wydarzenia

29.092015

Piknik z nauką w Liniewie za nami

Na Kaszubach powitała nas piękna słoneczna pogoda i uczniowie "głodni" wiedzy

Gmina Liniewo w województwie Pomorskim to teren jednej z koncesji PGNiG na poszukiwanie gazu z łupków. W bieżącym roku wykonuje się tam poszukiwawczo-badawcze horyzontalne wiercenia i szczelinowanie hydrauliczne.

Środowiskowy wpływ tych prac jest monitorowany przez naukowców z Instytutu Geofizyki PAN i międzynarodową grupę ekspertów, w ramach europejskiego projektu naukowego SHEER (Horyzont 2020 UE).

Celem projektu SHEER jest obiektywna, naukowa ocena zagrożeń, na jakie mogą być narażani ludzie i środowisko przyrodnicze przy wydobyciu gazu ziemnego z łupków.

Prace w obrębie koncesji PGNiG, monitoring sejsmiczny, jakość wód podziemnych i powietrza, wzbudzają zrozumiałe zainteresowanie mieszkańców gminy Liniewo. Odpowiadając na to zaciekawienie, naukowcy z Instytutu Geofizyki (IGF PAN) oraz Instytutu Oceanologii (IO PAN) przyjechali  na piknik do Zespołu Oświatowego w Liniewie.

W trakcie Pikniku uczniowie dowiedzieli się m.in. o tym jak mierzy się efekty trzęsień ziemi, sami wywoływali  małe wstrząsy, robili chmurę w butelce. Dowiedzieli się co to jest promieniowanie UV i jaki ma wpływ na zdrowie człowieka. Uczestnicy mieli też możliwość  podziwiać niezwykle barwne pokazy wyjaśniające prawa jakimi  rządzą się przepływy wody. Ponadto naukowcy przybliżali  czym zajmują się w swojej codziennej pracy oraz jak nowoczesne badania geofizyczne pomagają zmniejszać różne zagrożenia, związane z działalnością przemysłową.     

Podczas Pikniku z Nauką w Liniewie swoją wiedzą podzielili się: dr Grzegorz Lizurek i Kaj Michałowski (Sejsmologia), Agnieszka Czerwińska (Fizyka Atmosfery), Anna Łoboda i Łukasz Przyborowski (Hydrologia i Hydrodynamika). Mogliśmy też liczyć na wsparcie naukowców z IO PAN- Mariusza Figieli i Artura Nowickiego z Pracowni Modelowania Procesów Ekohydrodynamicznych.

Bardzo dziękujemy!