29.052017

Światowej sławy hydrodynamicy na konferencji nad Zalewem Zegrzyńskim

68 uczestników z 13 krajów, 7 zaproszonych wykładów, 30 prezentacji i 7 posterów to statystyka 36 Międzynarodowej Szkoły Hydrauliki, która w dniach 23-26 odbywała się w hotelu Windsor w Jachrance

XXXVI Międzynarodowa Szkoła Hydrauliki poświęcona była aktualnym problemom hydrodynamiki środowiskowej. Tematem wiodącym Szkoły były interdyscyplinarne badania obejmujące zagadnienia przepływu i transportu masy w kanałach otwartych. Omawiane były zarówno modele matematyczne i komputerowe procesów jak i badania eksperymentalne w odniesieniu do badań przepływu oraz przenoszenia różnego rodzaju zanieczyszczeń i rumowiska w powierzchniowych wodach płynących.

XXXVI Szkoła Hydrauliki, podobnie jak poprzednie, miała na celu stworzenie forum dla naukowców i inżynierów pracujących w dziedzinie szeroko pojętej hydrodynamiki/hydrauliki. Gromadząc najwybitniejszych specjalistów (naukowców i praktyków z najlepszych światowych ośrodków badawczych) oraz studentów i młodych naukowców z całego świata stworzono bardzo dobrą atmosferę debaty naukowej. W szeroko pojętej hydrologii jest to jedyna cykliczna impreza, w której polscy uczeni (szczególnie młodzi) mają okazję do dyskusji wyników z najznakomitszymi przedstawicielami tej dziedziny nauki ze świata.

Materiały pokonferencyjne składające się z obszernych, recenzowanych artykułów będą wydane w tomie wydawnictwa Springer (seria GeoPlanet: Earth and Planetary Science) indeksowanej przez Instytut Informacji Naukowej ISI. Warto wspomnieć, że elektroniczne wersje wydania z poprzednich Szkół znalazły się wśród 25% najczęściej czytanych książek Springera. Artykuły z poprzednich szkół są również indeksowane w bazie Web of Science. Szkoła jest cykliczną imprezą wpisaną w kalendarz najważniejszej organizacji międzynarodowej w dziedzinie IAHR International Association of HydroEnvironment Engineering and Research, która patronuje naszej konferencji.

Kierownictwo ISH:
  • dr Monika Kalinowska- Zakład Hydrologii i Hydrodynamiki IGF PAN;
  • prof. dr hab. Paweł Rowiński- Zakład Hydrologii i Hydrodynamiki IGF PAN, Wiceprezes Polskiej Akademii Nauk
Wykładowcy:
  • ROBERT ETTEMA - keynote speaker

Department of Civil and Environmental Engineering, Colorado State University, United States

Ice Formation Processes and Their Consequences in Hydraulic Engineering;

• JOHN FENTON - keynote speaker

Institute of Hydraulic and Water Resources Engineering, Vienna University of Technology, Austria

- Where Small is Beautiful - mathematical modelling and free surface flows;

• ANA MARIA DA SILVA - keynote speaker

Department of Civil Engineering, Queen's University, Canada

- Large-scale river turbulence and its morphological consequences

- Myths in meandering morphodynamics

• SILKE WIEPRECHT - keynote speaker

Institute for Modelling Hydraulic and Environmental Systems, University of Stuttgart, Germany

- Influence of morphological changes on ecology: a cascade of scales

- Challenges in numerical modeling of sediment transport processes: how to run the gamut from granular structure to large scale transport behavior?

• MARIO FRANCA

Swiss Federal Institute of Technology of Lausanne, Laboratory of Hydraulic Constructions, Switzerland

- Density currents: theory and experimental results;

• ARTUR MAGNUSZEWSKI

University of Warsaw, Faculty of Geography and Regional Studies, Poland

- Zegrze Reservoir history and future;

• WOJCIECH MAJEWSKI

Institute of Meteorology and Water Management - National Research Institute, Warsaw, Poland

- Natural and anthropogenic changes of the vistula outlet to the sea;