21.102016

Podniosła i wzrusząjąca atmosfera na Komitecie Geofizyki PAN

Specjalne otwarte posiedzenie Komitetu było poświęcone pamięci Prof. Adama Dziewońskiego.

20 października, w przepięknych wnętrzach Hotelu Polonia, odbyła się sesja naukowa z udziałem znakomitych prelegentów min. Prof. Barbary Romanowicz (University of California, Berlkley). Profesor Romanowicz w swoim wykładzie"SEISMIC IMAGING OF THE EARTH'S DEEP MANTLE"  przedstawiła najważniejsze dokonania naukowe Profesora Adama Dziewońskiego, m.in.:

• wykazanie że jądro wewnętrzne Ziemi jest stałe,
  • stworzenie jednowymiarowego referencyjnego modelu sejsmologicznego Ziemi – PREM,
  • stworzenie pierwszych globalnych modeli tomograficznych Ziemi,
  • wykazanie istnienia anizotropii w jądrze wewnętrznym.

Pani Profesor omówiła także skalę niejednorodności w globalnych modelach tomograficznych i jej związek z modelami dynamiki płaszcza Ziemi, podkreślając w szczególności znaczenie i stabilność anomalii związanych z drugim stopniem rozwinięcia sferyczno-harmonicznego. Omówiona została także koncepcja poszerzonej strefy przejściowej (ETZ) między górnym a dolnym płaszczem oraz anomalnej warstwy, zajmującej ostatnie 500 km dolnego płaszcza Ziemi, nazwanej „abbysal layer”.

Znaczenie wielkich eksperymentów sejsmicznych w badaniu struktury skorupy i górnego płaszcza Ziemi Europy- „Struktura skorupy i górnego płaszcza ziemi europy, wielkie eksperymenty sejsmiczne i implikacje geodynamiczne”wyjaśniał prof. Marek Grad (Uniwersytet Warszawski). Prof. Jan Golonka (Akademia Górniczo-Hutnicza) przedstawił wyniki wspólnej pracy badawczej (IGF PAN, AGH) w prelekcji pt. Wgłębna budowa Pienińskiego Pasa Skałkowego w oparciu o dane geofizyczne”.

Poza ogromnymi walorami naukowymi, rangę spotkania podkreśliła informacja,że w naszym Instytucie, został ustanowiony "Medal Instytutu Geofizyki PAN im. Prof. Adama Dziewońskiego. Pani Dyrektor prof. Beata Orlecka - Sikora zaprezentowała zgromadzonym projekt medalu oraz przybliżyła warunki oraz tryb przyznawania tego odznaczenia znamienitym geofizykom z kraju i ze świata. Inicjatywa ta została doceniona przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Minister Jarosław Gowin przesłał specjalny list popierający ten prestiżowy zamysł.

Specjalne otwarte posiedzenie Komitetu Geofizyki PAN poświęcone pamięci Prof. Adama Dziewońskiego zostało zoorganiowane przez Komitet Geofizyki PAN, Instytut Geofizyki PAN oraz Akademię Górniczo-Hutniczą. Uroczyste posiedzenie Komitetu odbyło się w towarzystwie Państwa Ewy i Jacka Dziewońskich, najbliżej rodziny genialnego geofizyka.